Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč některé firmy tají mzdu a další otázky, které vás pálí

Tipy a články: Proč některé firmy tají mzdu a další otázky, které vás pálí

Přemýšlíte, co je v dnešní době tak tajného na nabízeném platu, že ho do inzerátu nemohou psát všechny firmy? A kromě toho vám není jasné, proč Prace.cz ukazuje nabídky z Rakovníka, když žijete v Kutné Hoře. V následujícím článku se pokusíme vysvětlit pár nejasností, se kterými se můžete při hledání zaměstnání setkat.

30. 8. 2017

Proč se některé inzeráty objevují dokola?

Pokud intenzivně hledáte novou práci, nejspíš jste si všimli, že se některé nabídky objevují opakovaně. Vrtá vám hlavou, v čem je zakopaný pes?

A co teprve, když na takovou nabídku odpovíte, pošlete firmě životopis a ona vám napíše, že místo už obsadila. Jenže uběhne pár dnů, týdnů a ejhle: ten samý inzerát vidíte znovu.

Důvody, proč se to děje, mohou být velmi různé:

  • Člověk, kterého si vybrali, jim na poslední chvíli odřekl a nenastoupil.
  • Vybraný uchazeč se neosvědčil a skončil ve zkušebce.
  • V dané firmě je nějaký problém (nesnesitelný šéf, šílené přesčasy) a lidé odtud utíkají.
  • Firma zjistila, že na danou práci potřebuje sehnat ještě další lidi. Typicky se to děje třeba u pozic dělníků, prodavačů nebo telefonních operátorů.
  • Personalista zapomněl inzerát stáhnout, a tak se na Prace.cz objevuje stále, ačkoliv už neplatí.

» 7 tipů, jak zazáříte ve zkušebce

↑ Může být hned několik důvodů, proč firma tají mzdu v inzerátu.

Proč některé firmy tají mzdu?

Nejspíš nám potvrdíte, že na pracovní nabídky s uvedeným platem odpovídáte mnohem raději než na ty, kde částka chybí. Přiznejme si: je to důležitá informace. Člověk hned ví, o kolik si má na pohovoru říct.

Věděli jste, že na Prace.cz můžete snadno vyhledávat podle platu, jaký vás zajímá? Použijte náš filtr a vyjede vám seznam vyhovujících nabídek. Nenechte se zmást tím, že u některých inzerátů uvidíte konkrétní částku a u jiných ne. To je v pořádku: daná firma skutečně nabízí plat, jaký jste zadali. Jedná se o to, že částku napsala jen do našeho vnitřního systému, ale nechtěla ji zveřejnit přímo u nabídky. A ještě jedna věc: pokud použijete zmíněný filtr, neukáží se vám nabídky firem, které mzdu vůbec nezadaly:

Stále jsou však společnosti, které nabízenou mzdu střeží jako státní tajemství. Ptáte se proč?

  • Ve firmě je zvykem držet mzdy pod pokličkou (není přípustné vědět, kolik kdo bere).
  • Firma nabízí vyšší mzdu, než dostávají současní zaměstnanci. Proto částku drží raději v tajnosti. Bojí se, že kdyby se nabízená mzda provalila, všichni se (logicky) pěkně naštvou.
  • Může jít o firmu, která chce lidem dávat spíše nízké platy. Proto konkrétní částku do inzerátu nepíše a nechává si prostor pro vyjednávání na pohovoru.
  • Ale může to být i opačně, tedy pro vás příznivě: neuvedením mzdy v inzerátu firma dává najevo, že je připravená o částce jednat a že ocení vaše zkušenosti a znalosti.

Zadávám Hradec, ale vyjíždí mi Pardubice. Proč?

Hledáte práci v konkrétním městě (Hradec Králové) a v konkrétním oboru (strojírenství). Jaké je však překvapení, když mezi nabídkami vidíte i ty z Pardubic a z administrativy.

Personalisté se někdy snaží, aby jejich nabídka měla co největší zásah. Předpokládají třeba, že část Hradečáků zlákají na dojíždění do Pardubic. Nebo sice hledají novou asistentku, ale do strojírenské firmy. Inzerát pak zadají jak do oboru administrativa, tak do strojírenství (a guláš je na světě).

Víme, že se to děje a snažíme se na firmy působit, aby lokalitu i obor zadávaly správně.
Bohužel ale není v našich silách ovlivnit úplně vše a kontrolovat ručně každou z vystavených nabídek. Za pravdivost a správnost informací, které jsou uvedeny v inzerátu, tedy vždy odpovídá přímo sama firma.

» Triky, které vám usnadní hledání na Prace.cz

Prace.cz

Kam dál?

Přejít na nové nabídky práce: máme jich 84 000

5 posledních kapek, kvůli kterým lidé mění práci

Jak psychicky ustát, když dlouho hledáte práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz