Tak a je to tady. Dali jste výpověď a běží vám dvouměsíční výpovědní doba. Myšlenkami jste možná už někde úplně jinde, přesto raději fungujte tak jako dosud. Flákat své povinnosti by se mohlo vymstít. Nikdy totiž nevíte, jestli se s kolegy nepotkáte na jiném místě. Jak přežít poslední dny ve staré práci? Jak si udržet motivaci? Co odpovídat na všetečné otázky kolegů?
16. 4. 2019
Zvědavý šéf i kolegové
Lidé jsou od přírody zvědaví. Nejspíš se neubráníte dotazům, proč a kam odcházíte. Záleží na vašem rozhodnutí, jestli jim prozradíte, kde bude vaše nové působiště. Většinou své kolegy znáte a víte, co od nich můžete čekat. Pomstychtivým a nepřejícným „dobrákům“ neříkejte nic. Pro sebe si informaci nechte i v případě, že odcházíte ke konkurenci.
Výpovědní dobu určitě dodržte
Udržet si motivaci a vysoké pracovní tempo, když za pár dní odcházíte, je těžké. Někdy o to víc, když jste odešli kvůli mizerným platovým podmínkám nebo špatným mezilidským vztahům.
„Dlouho jsem nemohla najít práci v oboru, a tak jsem začala pracovat jako prodavačka. Po čtyřech měsících jsem konečně dostala lepší nabídku, kterou jsem přijala. Problémem je dvouměsíční výpovědní doba, kterou musím nějak přežít. Jsem psychicky i fyzicky vyčerpaná. Vedoucí mi to dává pořádně sežrat,“ svěřila se čtenářka Kateřina.
Jak z této situace vybruslit? Na první pohled se může zdát, že bude nejjednodušší přestat chodit do práce nebo se „hodit marod“. V prvním případě riskujete vyhazov na hodinu a s ním spojené nepříjemnosti, ve druhém přijdete o peníze. Výpovědní dobu zkrátka doporučujeme dodržet.
Čtěte dále:
Výpovědní doba netrvá věčně
Stále mějte na paměti, že se jedná o přechodnou záležitost, která za pár týdnů skončí. Někoho možná napadne, že mu teď projdou pozdní příchody a že nemusí nic dělat. Opak je pravdou. Reputaci máte jen jednu. V dnešní době se rychle rozkřikne, když budete mít práci na háku. Informace o vaší nespolehlivosti se může donést až k novému zaměstnavateli. Nikoho nebude zajímat, že jste se přestali snažit až ve výpovědní lhůtě.
Nová práce jako motivace
Většinou stačí zatnout zuby a upnout se k vidině nové práce. Zkuste si dny v práci zkrátit čerpáním dovolené, pokud na ni máte nárok. V případě, že by vám zaměstnavatel čerpání nedovolil, musí vám ji proplatit. Peníze za nevybranou dovolenou vám dorazí společně s poslední výplatou.
Co je potřeba ve výpovědní lhůtě udělat?
Neberte výpovědní lhůtu jako nutné zlo, ale jako příležitost, jak dokončit rozdělanou práci a důstojně ukončit jednu kapitolu svého pracovního života:
- dokončete všechny rozdělané úkoly
- předejte kolegům důležité dokumenty a kontakty
- zasvěťte kolegu, který vás může zastoupit, do svých povinností
- poděkujte kolegům za spolupráci
- rozlučte se v dobrém
» Podívejte se na nabídky práce
Jarmila Zechová Syptáková