Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Šéf zjistil, že si hledáte novou práci. Co na to říct?

Tipy a články: Šéf zjistil, že si hledáte novou práci. Co na to říct?

Ajaj, tohle je nepříjemné. Šéf se dozvěděl, že mu chcete zmizet za lepší prací. Poradíme vám, jak z téhle situace elegantně vybruslit.

  • Poslední aktualizace článku: 10. 4. 2019

Odkud se to vlastně dozvěděl?

Možná vás někdo z kolegů schválně „naprášil“, nebo jste nechtěně odhalili svoje karty. Tak či tak, šéf po vás bude chtít vyjádření, zda se tvrzení zakládá na pravdě. Pokud jste pevně rozhodnuti práci změnit, bude lepší přiznat barvu. Jak se říká, lež má krátké nohy a stejně by vás doběhla.

Řekl mu to někdo z kolegů

Úmysl najít si novou práci je zpočátku lepší nechat si pro sebe – alespoň do doby, než bude jasné, že vás do nového zaměstnání opravdu vezmou. Pokud se zmíníte kolegovi nebo kolegům, vždycky hrozí, že se to provalí. Znáte to: ten to řekne tam, ten se zmíní tomu, a co neměl nikdo vědět, najednou vědí všichni.

Nesmazali jste stopy

Možná jste to však nikomu neřekli, ale šéf to stejně ví. Hmm. V tom případě buďte naštvaní sami na sebe. Nejspíš jste novou práci hledali na firemním počítači nebo někde nechali lísteček s poznámkami k pohovoru. Někdo vás slyšel, když jste se telefonicky informovali na novou práci. Možností, jak to mohlo prasknout, je více. Hledání v pracovní době se zkrátka nemusí vyplatit.

Když o vás šéf stojí

Pokud už je to venku, připravte se na příval šéfových otázek:

  • Proč chceš jít jinam?
  • Co se ti tady nelíbí?
  • Nabízejí ti víc peněz? Kolik ti mám dát, abys zůstal/a?
  • Nabídli ti něco lepšího?
  • To jsi to nemohl/a říct dřív?

Šance na to si polepšit

Díky těmto otázkám možná zjistíte, že o vás šéf stojí. Pokud jsou za vaším odchodem jen peníze, je čas na vyjednávání o zvýšení mzdy.
Pokud nechcete vyjednávat a máte v odchodu jasno, jen popravdě odpovídejte na položené otázky. Myslete však na to, že dokud nemáte podepsanou novou smlouvu, pohybujete se na tenkém ledě. Může se stát, že nová práce nevyjde a vy přijdete za šéfem s prosíkem.

Jednejte slušně a korektně

Pokud chcete odejít v dobrém, tak šéfovi například nabídněte, že mu pomůžete najít náhradu (i když to samozřejmě není vaše povinnost). Ujistěte ho, že novému zaměstnanci svou práci řádně předáte a zaučíte ho. Za takových podmínek by vaše výpověď nemusela být pro firmu pohromou.
Jako první by se o vašem odchodu měl dozvědět šéf. Pak přijdou na řadu kolegové. Řekněte jim na rovinu, že odcházíte. Zabráníte tím šíření drbů. Své důvody odchodu si samozřejmě můžete nechat pro sebe.

Hurá, nová práce vyšla, podávám výpověď

Jak na to? Hlavně ji podejte písemně a nechte si jeden výtisk od šéfa podepsat. Jedině tak budete mít důkaz o tom, že jste výpověď opravdu podali. Výpověď můžete do firmy poslat i poštou, nejlépe doporučeně a s dodejkou.
Jsou dvě varianty, jak skončit v zaměstnání:

  • Dohodou. Se šéfem se domluvíte na termínu ukončení spolupráce a můžete odejít, jakmile vyřídíte všechny formality.  » Jak přemluvit šéfa, aby vás pustil dohodou
  • Klasická výpověď. Použijete ji, pokud vás šéf nechce pustit dohodou, nebo trvá na dvouměsíční výpovědní lhůtě. Odejít z práce můžete až po skončení této lhůty. Dřív ne, mohli byste se dočkat nepříjemných postihů.

Výpovědní doba začíná běžet vždy od nového měsíce. Znamená to, že i když podáte výpověď 5. 4., v půlce dubna nebo až 30. 4., dvouměsíční lhůta stejně začne běžet až od 1. května a skončí 30. června.
Pak jste konečně volní pro novou práci. Ať se vám v ní daří.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz