Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Špatný kolektiv v práci. Co s tím?

Tipy a články: Špatný kolektiv v práci. Co s tím?

Když pracujete s lidmi, na které je spolehnutí a rozumíte si s nimi lidsky, je to výhra. Spousta lidí však takové štěstí nemá a řeší nevyhovující vztahy na pracovišti. Pracujete s lidmi, se kterými jste si nesedli? Na výběr máte několik možností, jak to řešit.

19. 11. 2019

Pomlouvání i naprostá ignorace

Špatný kolektiv dokáže pořádně zamávat s psychikou každého. Své o tom ví třicetiletá Monika, která chodila do práce čím dál znechucenější. Práce ji bavila, ale otrávenou atmosféru a nehezké chování kolegů snášela velice těžce. Všichni rozuměli všemu, každý si hrál na šéfa. Pomlouvání za zády i naprostá ignorace, když potřebovala radu, bylo každodenním jevem.

Nejvíce ji deptal stejně starý kolega, který na ni donášel šéfovi. Pokaždé se ukázalo, že kolega si její pochybení a prohřešky vymyslel. Neustálé vysvětlování a chození na kobereček však Moniku deptalo víc a víc.

↑ Konflikty, pomluvy a neférovost bohužel dovedou otrávit sebelepší práci.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jak řešit problém se špatnými vztahy?

Konflikty, pomluvy a neférovost dovedou otrávit sebelepší práci. Nejhorší je, když si to člověk nosí v hlavě i domů. Frustraci pak cítí nejen v pracovní době, ale i ve volném čase. Řešit toxické vztahy v práci je těžké. Už proto, že řešení nezáleží jen na vás, ale na přístupu všech ostatních. Tohle by však mohlo zabrat:

Nepouštějte si to k tělu

Pokud zatím nechcete (nebo nemůžete) dát výpověď, zkuste se prostě psychicky obrnit. Tedy udělat si své povinnosti a po skončení směny jít rovnou domů. Nenechte se vytočit a zatáhnout do žabomyších sporů. Prostě – snažte se fungovat tak, abyste z práce odcházeli s čistou hlavou.

Čas může hrát pro vás

Nepříjemná atmosféra v práci může být jen dočasná. Tím, jak se mění složení kolektivu, se přirozeně proměňují i vztahy mezi lidmi. Někdy stačí odchod jednoho nepříjemného kolegy a rázem se dá v práci zase dýchat.

Zkuste špatné vztahy napravit

Vztahy tvoří vždy lidé. Tím, jak se k sobě chovají a jak se navzájem (ne)respektují. Pokud změníte svůj přístup, je šance, že se časem narovnají i nevyhovující vztahy.

  • Vadí vám pomlouvání? Nepřidávejte se k diskuzím, které se točí kolem probírání života druhých. Naopak, zjistěte u pomlouvaného kolegy, jak se věci mají. Až budete zase svědkem neověřeného „drbání“, můžete všechno uvést na pravou míru.
  • Vidíte, že si kolega s něčím neví rady? Nabídněte mu pomocnou ruku. Zvlášť pokud je kolega ve firmě nový, prochází si zkušebkou a vše všem zatím (docela pochopitelně) plave.
  • Pracovní spory řešte s kolegou, kterého se to týká. Neříkejte, co udělali špatně ostatní. Mluvte o sobě a o tom, jak byste daný problém řešili vy. Věcně a bez emocí. Dejte kolegům najevo, že se chcete domluvit, jste konstruktivní a je na vás spolehnutí.
  • Donáší kolega šéfovi? Vezměte žalobníčka k šéfovi a vše si vyjasněte mezi šesti očima. Nechce se mu na kobereček? Dejte mu najevo, že o jeho pomluvách víte. Někdy to pomůže a donašeč se stáhne.

A pokud to už vážně jinak nejde…

… najděte si jinou práci. Někdy je to vážně lepší, než se nechat psychicky ničit. Podání výpovědi znamená krok do nejistoty. Tu můžete částečně zmírnit tím, že si o nové firmě zjistíte co nejvíc ještě před nástupem. Třeba na webu Atmoskop.cz, který sbírá hodnocení od skutečných zaměstnanců. Jejich komentáře vám odhalí, jak to ve firmě skutečně funguje.

Jarmila Zechová Syptáková

Zažili jste nebo zažíváte v práci špatné vztahy? Napište nám do diskuze pod článkem, co vám pomohlo se s tím vypořádat.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz