Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Udělejte si na závěr roku bilanci spokojenosti v práci a porovnejte svoje závěry s výsledky našeho průzkumu

Tipy a články: Udělejte si na závěr roku bilanci spokojenosti v práci a porovnejte svoje závěry s výsledky našeho průzkumu

Konec roku bývá nejlepší příležitostí zhodnotit, jak jsme v práci spokojení. Co by šlo zlepšit na naší nebo na zaměstnavatelově straně, případně jestli se nepřesunout k úplně jinému zaměstnavateli, pokud to v práci skřípe na více frontách. Nabízíme „bilanční návod“ a také data z našeho průzkumu o tom, jak to teď mají se spokojeností zaměstnanci napříč pracovním trhem.

Co se mi v práci líbí?

Začněte tím pozitivním. V čem vám vaše stávající zaměstnání vyhovuje? Je to plat, kolektiv, doba dojíždění? Zohledněte všechno, klidně i kantýnu, kde dobře vaří, slevy na zboží, které dostáváte, ale rozhodně nevynechejte náplň práce. Právě ta bývá jedním z klíčových ukazatelů spokojenosti v zaměstnání.

Podle našeho průzkumu je v současnosti s náplní práce zcela spokojeno 14 % lidí a u dalších téměř 70 % spokojenost převažuje. Jestli patříte do této skupiny, máte na půl vyhráno. Pokud ne, zkuste si uvědomit, jaká náplň práce by vám vyhovovala lépe. Šlo by nějak v práci zařídit, abyste vámi preferovanou práci dostávali častěji než úkoly, které vás tolik nebaví? Zkuste se nad tím zamyslet a třeba po Novém roce si o tom s nadřízeným promluvit.

Co mi v práci nevyhovuje?

Možná to znáte. Zatímco na jaře a ještě během léta jste si vážili toho, že máte místo a řadu méně závažných důvodů k nespokojenosti jste přehlíželi, nyní už to tak jednoznačně nevidíte.

To platí zejména u lidí v dělnických profesích, jejichž spokojenost oproti letošnímu jaru podle našeho průzkumu klesla, nyní spadá do skupiny nespokojených a demotivovaných 41 % z nich, zatímco na jaře se jich do této skupiny řadilo o 8 % méně. Právě tito lidé budou nejvíc ochotní změnit zaměstnání. Patříte-li mezi ně, vyplatí se teď dívat po jiné práci, protože volných míst je rekordně vysoký počet.

TIP: Podle našeho šetření ze září letošního roku změnilo práci v posledních 12 měsících 15 % lidí. Naprostá většina z nich (66 %) uvedla, že to byla změna k lepšímu. Jako změnu k horšímu vnímá přechod do jiného zaměstnání pouze 9 % dotázaných.

Jestliže to s vaší spokojeností v zaměstnání zas až tak zlé není, můžete se opět pokusit o změnu toho, co vám nejvíc nevyhovuje. Podle našeho průzkumu to bývá přemíra práce (dané v současnosti i výpadky v důsledku karantén), kterou pociťuje více než půlka zaměstnanců a také ponižující jednání až šikana, jež zažilo až 45 % zaměstnanců. To není zrovna nízké číslo a určitě jeden z faktorů notně přispívající k nepohodě na pracovišti. Zažíváte-li je, je zcela na místě se důrazně ohradit, a když to nepomůže, změnit zaměstnavatele.

Jsem správně ohodnocen/a?

Kolik času a úsilí dáváte své práci a jaká je za to odměna, to je také důležitý aspekt, který ovlivňuje spokojenost v zaměstnání. Přitom se to netýká jenom financí. Velmi důležité je také ohodnocení v podobě pochvaly. Bohužel právě té se podle našeho průzkumu nedostává 35 % zaměstnanců. Řešit se to dá například tak, že si člověk bude častěji říkat o zpětnou vazbu. To samozřejmě neznamená, že ji dostane vždy ve formě pochvaly. Na řadu může přijít také kritika. Ale i ta je cenná, jestliže nám pomůže se zlepšovat a dělat věci lépe.

Nesmíme podceňovat ani finanční ohodnocení. Průzkum ukazuje, že 36 % zaměstnanců je přesvědčeno, že mzda neodpovídá jejich pozici. V tomto ohledu je ale důvod k optimismu. Zvýšená poptávka po lidech se projevuje mimo jiné tím, že se mzdy zvýšily. Podle Českého statistického úřadu činila ve třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda 37 499 korun, což je o 5,7 % více než ve stejném období roku 2020. Tento údaj je však potřeba brát s rezervou vzhledem k tomu, že se spotřebitelské ceny zvýšily za uvedené období o 4,1 %, reálně tak mzda vzrostla o 1, 5 %. I tak se ale jedná nárůst, kterým si firmy chtějí udržet své zaměstnance.

Sečteno a podtrženo

Vaše bilancování by nemělo být bezúčelné. Mělo by vás dovést k alespoň rámcovému plánu do budoucna. Zejména rozhodnutí, jestli zůstat na stávajícím místě nebo si hledat jiné. Pokud se rozhodnete zůstat ve stejném zaměstnání, je dobré si rozmyslet, co na vlastní práci zlepšit a také co a jak si tam přizpůsobit podle svých požadavků.

Práce nebylo nikdy víc. Jestli máte příležitost si polepšit, je to právě teď.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz