Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > V čem je dnešní trh práce jiný než před 5–10 lety

Tipy a články: V čem je dnešní trh práce jiný než před 5–10 lety

Pojďte s námi na krátký historický exkurz. Možná se to nezdá, ale trh práce se za posledních 5 nebo 10 let docela změnil. A může být zajímavé si to uvědomit. Jedno české lidové rčení sice říká, že každá změna je vždy k horšímu – jenže v tomto případě to neplatí. Proč je pro vás lepší hledat novou práci teď než třeba v roce 2010?

12. 10. 2016

1. Máme více na výběr

Před pěti nebo šesti lety firmy s nabídkami šetřily. Naopak se dost propouštělo a trh práce tehdy obcházela velká nejistota. Mohli jste mít zkušeností na rozdávání, mohli jste být ochotní přestěhovat se do jiného kraje, ale i tak trvalo, než jste natrefili na dobrou nabídku.

Neustále se zvyšující počet volných míst je asi nejvýraznější změna, kterou můžeme v porovnání s roky 2010 nebo 2011 pozorovat. Přibylo nejen plných pracovních úvazků, ale i brigád. A víte, jaká profese je dnes vůbec nejžádanější? Dělník/Operátor výroby. Ano, je to skutečně tak!

Kromě výroby a průmyslu se konečně daří i stavebním firmám, které v poslední době zase dostávají větší zakázky.

2. Více si vyděláme

Koho by nepotěšila zpráva, že si dnes může na pohovoru vyjednat vyšší plat než před pěti lety? A nejde o žádné umrněné drobné, ale o pěkných pár tisícovek. Například dělníci a prodavači si před pěti lety vydělali 13 – 15 tisíc hrubého. Dnes jim firmy za tu samou práci dají 18 – 19 tisíc korun.

Nástupní platy však rostou napříč obory. Obecně vzato se zvedly o 5 až 10 %. Proti dřívějším letem také výrazně přibývá firem, které jsou ochotné zveřejnit plat už v inzerátu. Vy si tak na Prace.cz můžete snadno filtrovat nabídky podle toho, kolik vám dají peněz. Konkrétní částku nebo rozmezí uvidíte u plné poloviny zveřejněných pozic. Před 5 nebo 10 lety plat prozrazovalo jen naprosté minimum zaměstnavatelů.

A víte, ve které jediné profesi ženy berou více než muži? Podle průzkumu portálu Platy.cz je to doprava a logistika. Důvodem je, že muži tu pracují spíše na pozicích řidičů a skladníků, zatímco ženy v logistice zastávají vyšší posty (organizují a plánují dodávky a sklady).

3. Hledají i ti, kdo práci mají

Kdyby vám kamarád před 5 lety řekl, že je v práci „plus mínus“ spokojený, ale preventivně se poohlíží po jiné, nejspíš byste si klepali na čelo. Měnit práci, když mám své jisté – to může jen blázen!

A vidíte, i v tomhle je dnešní svět práce jiný. Na volná místa se klidně hlásí i lidé, kteří práci mají, nejen nezaměstnaní. Dnes je totiž větší šance jít za lepším – ať už ohledně platu, náplně práce nebo času ušetřeného za dojíždění.

Máte pochybnosti o tom, jak se na takové lidi dívají personalisté? Můžete být klidní – úplně stejně, jako na jakékoliv jiné uchazeče. Zajímá je hlavně to, jakou za mají praxi a co mohou firmě přinést.

4. Chyceni v síti

Pojďme zabrousit trochu více do historie. Před deseti lety, v roce 2006, Facebook v Americe teprve začínal a lidé si přes něj posílali maximálně tak fotky z dovolené. Dnes si lidé přes sociální sítě klidně hledají i práci. Své komerční profily mají na sítích nejen zaměstnavatelé, ale i kariérní portály – Prace.cz samozřejmě také.

Ale to není jediná změna, kterou Facebook do světa práce přinesl. Pro personalisty je teď mnohem jednodušší si o vás zjistit více ještě před pohovorem. Pokud máte veřejný profil, není pro ně žádný problém jej prozkoumat a přečíst si, co tam pod svým jménem dáváte.

To samé platí, pokud se na Facebooku „zkamarádíte“ se šéfem. Možná o vás díky tomu zjistí i věci, které byste mu sami od sebe nikdy neřekli. Proto si hlídejte, co na sebe na Facebooku prozrazujete.

5. Pohovor přes video

Nové technologie nyní promlouvají do hledání práce mnohem více než před 5 nebo 10 lety. Tehdy třeba nebylo vůbec běžné dělat pohovor přes video. Ani dnes to na spoustě pozic není každodenní rutina, ale přece jen se s tímto požadavkem uchazeči setkávají.

Lidem, kteří se hlásí na specializovanější nebo manažerské pozice, mohou personalisté poslat například takzvaný videodotazník. Uchazeč se do něj přihlásí a nahrává odpovědi na otázky, které mu tam připravil zaměstnavatel. Vznikne z toho zhruba 10minutové video, které pak dostane personalista. Může si udělat bližší obrázek, jak uchazeč reaguje na nečekané otázky a jak odolává stresu.

6. I uchazeč si vybírá

Tento bod zmiňujeme až na závěr, ale klidně jsme jej mohli dát na první místo. Výraznou změnou proti předchozí podobě trhu práce je to, že dnes už to není jen firma, kdo si vybírá, ale také uchazeč.

Dříve možná platilo, že personalisté kladou požadavky a uchazeči jsou ti, kdo se snaží projít drsným sítem. Dnes už je vztah rovnocennější. Firma nabízí práci a hledá toho nejlepšího člověka, vy nabízíte své zkušenosti a hledáte pro sebe toho nejlepšího zaměstnavatele. Že to zní o dost lépe?

Této změny si můžete všimnout i v některých inzerátech. Odtažité formulace typu Požadujeme / očekáváme dnes nahrazují mnohem měkčí, třeba Jakou práci vám nabízíme / Proč se vám u nás bude líbit?

» Vybírejte ze 70.000 nabídek práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz