Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vyšší minimální mzda a další novinky roku 2018

Tipy a články: Vyšší minimální mzda a další novinky roku 2018

Zvedá se minimální mzda, čerství tatínci si mohou vzít speciální týdenní volno a zdravotníci si platově polepší o 10 %. Jaké další novinky nám přinese rok 2018?

3. 1. 2018

Vyšší minimální mzda

Od ledna 2018 se zvedá minimální mzdao 1200 Kč.Nově tedy činí 12 200 Kč za měsíc. Pokud občas jdete na brigádu, potěší vás, že poskočila i minimální hodinová mzda, a to na 73,20 kč (z loňských 66 korun za hodinu).
Spolu s tím se  zvyšuje i částka, kterou si můžete přivydělat, pokud jste v evidenci úřadu práce. Nově to bude 6 100 Kč hrubého měsíčně (tedy polovina minimální mzdy).

» Co vás čeká na úřadu práce

Rychlejší čerpání rodičovského příspěvku

  • Celkových 220 000 kč, které stát dává maminkám nebo tatínkům na rodičovské dovolené, půjde vyčerpat podstatně rychleji.
  • Ruší se totiž měsíční hranice pro rodičovský příspěvek 11 500 Kč. Od ledna 2018 mohou rodiče měsíčně čerpat až 32 640 Kč. Znamená to, že rodičovská dovolená může trvat třeba jen půl roku.
  • Výhodné je to pro rodiče, kteří mají zajištěné hlídání a chtějí se brzy vrátit do práce. Novinka se týká všech, kteří jsou teď na rodičovské, nejen rodičů, kterým se narodilo dítě po 1. lednu 2018.
  • Abyste si čerpání rodičovského příspěvku upravili podle svých potřeb, je potřeba podat kdykoliv od 1. ledna 2018 novou žádost (bez ohledu na to, kdy jste o úpravu rodičovské žádali naposledy).

Otcovská dovolená

Od 1. února 2018 mohou čerství tatínci čerpat speciální týdenní volno. Na „otcovskou dovolenou“ mohou nastoupit v prvních šesti týdnech od narození dítěte. Volno se čerpá v kuse a trvá sedm kalendářních dní. Otcové během volna dostanou dávku z nemocenského pojištění, která v podstatě odpovídá výpočtu klasické mateřské dovolené (70 % předchozích příjmů).

Otcovská dovolená se sice zavádí až od 1. února, ale nastoupit na ni mohou muži, kterým se narodilo dítě šest týdnů před tímto datem, tedy 21. prosince 2017 a později.

Vyšší nemocenská

Dlouhodobě nemocní lidé budou od ledna dostávat vyšší nemocenskou:

  • od 31. dne nemoci dostanou 66 % předchozí hrubé mzdy (loni to bylo 60 %).
  • kdo marodí 61. dní a více, dostane 72 % předchozích příjmů (loni to bylo 60 %).

Důchodci si polepší

Nový rok znamená také o něco vyšší penze. Důchody se v průměru zvednou o 475 Kč. Není potřeba o nic žádat, sociálka provede zvýšení automaticky.

Vyšší diety a cestovní náhrady

Pokud vás zaměstnavatel posílá na služebky, od ledna 2018 se můžete těšit na vyšší stravné a cestovní náhrady:

  • Služebka trvající 5 – 12 hodin: 78 Kč na stravném (o 6 Kč více než loni)
  • Služebka trvající 12 – 18 hodin: 119 Kč na stravném (o 10 Kč více než loni)
  • Služebka trvající 18 a více hodin: 186 Kč na stravném (o 15 Kč více než loni)
  • Cestování na služebku vlastním autem: náhrada 4 Kč za kilometr (o desetník více než loni)

» Může mě firma nutit jezdit na služební cesty?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz