Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Začněte shánět místo hned. Je pro to nejpříznivější možná doba

Tipy a články: Začněte shánět místo hned. Je pro to nejpříznivější možná doba

Po skončení letních dovolených si nejeden zaměstnanec uvědomí, že se mu do stávající práce nechce vracet. Důvody mohou být různé. Jestliže uvažujete o změně, neváhejte už ani minutu. Po dovolené jste ještě plní energie, kterou můžete pro hledání nové práce využít. Navíc nabídka firem, která se drží z hlediska množství nabízených pozic stále vysoko, se může začít pomalu snižovat.

 

Když se člověk vrátí z dovolené, bývá odpočatý a má spoustu energie. Během volna si měl také čas leccos ujasnit. A třeba došel k závěru, že ve stávající práci to není ono, nebo dokonce že v ní tak tak trochu mele z posledního. Důvodů může být celá řada.

Potřebuji přidat

V současné době se nabízejí peníze. Děje se totiž to, že mzdy sice stoupají, ale zdaleka ne tak rychle jako inflace neboli zdražování. Kvůli tomu reálná mzda po zahrnutí inflace podle Českého statistického úřadu klesla téměř o deset procent. Jinými slovy si nyní můžeme koupit za měsíční plat o desetinu méně než před rokem.

Dobrou zprávou je, že firmy na to reagují.  Z našeho průzkumu vyplývá, že 55 % zaměstnavatelů plánuje mzdy v blízké budoucnosti zvyšovat. Více než polovina z nich (52 %) chce zvyšovat do pěti procent, o 5 až 10 % plánuje zvednout mzdy 42 % firem a o více než o 11 % se chystá přidávat 6 % zaměstnavatelů.

Jestliže jste se svou odměnou nespokojení a třeba dlouhodobě a váš zaměstnavatel nechce o přidání ani slyšet, poohlédnout se po jiném zaměstnaní je rozumný krok. Zaměstnavatelé nyní lákají nováčky na různé příplatky a výhody nebo náborové příspěvky a byla by škoda toho nevyužít.

Nemusí jít jen o peníze

Někdy ale není nízká odměna tím hlavním důvodem k nespokojenosti. Podle našeho průzkumu zažívá asi třetina zaměstnanců v práci něco jako ponižující jednání, tedy že se po nich vozí vedení nebo špatně fungují vztahy s kolegy. A dvěma třetinám lidí chybí častější uznání za dobře odvedenou práci. Také můžete zažívat pocit nedostatku důvěry – neustálé kontrolování ze strany nadřízených.

Možná pořád čekáte, že se to v práci změní, třeba vás o tom vedení neustále ujišťuje, ale měsíce plynou a nic, co vás v práci tíží, se nezlepšuje. V takovém případě se vyplatí nabitou energii z dovolené vrhnout s plnou vervou do hledání nového zaměstnání. Překonejte svou nerozhodnost nebo pohodlnost, napište si životopis a začněte se ozývat na nabídky, které vás na Prace.cz zaujmou. Není na co čekat.

Ještě na jaře a v létě firmy horečně nabíraly a jejich potřeba nových posil trvá stále. Zároveň se ale začínají stejně jako domácnosti dostávat pod tlak v důsledku zdražujících se energií a dalších nákladů. Neznamená to, že zcela stopnou nábor, ale mohou začít být v nabírání nových lidí opatrnější. Proto je nejlepší na nic nečekat a začít shánět nové místo právě teď.

Úspěšný rozjezd po dovolených vám přeje Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz