Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Když selský rozum nestačí. 5 sporných právních věcí kolem práce

Právní rádce: Když selský rozum nestačí. 5 sporných právních věcí kolem práce

Nechtějí vám proplatit návštěvu u lékaře. Nebo má firma odstávky a šéf vás chce nechat 14 dní doma. Některé právní věci kolem práce jsou zkrátka trochu nejasné. My jsme se blíže podívali na těchto 5 situací, na které jste se nás ptali.

29. 9. 2016

1. Smlouva na dobu určitou a výpověď

Na konci příštího měsíce mi končí smlouva na dobu určitou. Jenže se mi naskytla zajímavá nabídka, kam bych mohla nastoupit dříve. Jak to mám udělat s výpovědí? Prý bych měla dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, ale to se mi moc nezdá, když moje smlouva oficiálně končí už za měsíc. To bych tam měla vydržet ještě další měsíc, nebo jak to je?

  • Smlouva na dobu určitou automaticky uplyne datem, ke kterému byla sjednána. Ve vašem případě tedy poslední den příštího měsíce. Dvouměsíční výpovědní doba se vás netýká. Máte dvě možnosti, jak svou situaci řešit: 1. V práci to ten jeden zbývající měsíc ještě vydržíte. 2. Zkusíte se domluvit na dřívějším odchodu dohodou. Pak byste mohla skončit ke kterémukoliv datu, podmínkou však je, že s tím zaměstnavatel souhlasí. » Stáhnout vzor dohody

2. Přesčasy: co jsou „vážné provozní důvody?“

Firma, kde pracuji, má hodně zakázek. Výsledkem je, že nás vedoucí nutí dělat přesčasy. Přitom kdyby najali dalšího zaměstnance, problém by se vyřešil. To ale nechtějí. Dočetl jsem se, že práci přesčas může firma nařizovat jen z vážných provozních důvodů. Nevím, co si pod tím vlastně představit.

  • Prace.cz: Podle našeho názoru lze za výjimečné a vážné provozní důvody považovat i náhlé zakázky navíc. Ovšem podle toho, co popisujete vy, se jedná spíše o pravidelnou záležitost, což pod „výjimečné a vážné provozní důvody“ rozhodně nespadá. Vysvětlete zaměstnavateli situaci a pokud se nic nezlepší, můžete se obrátit na inspekci práce. Její pobočky se nacházejí v každém krajském městě a podnět tam můžete poslat i anonymně.

3. Šéf nám nechce proplácet návštěvy u lékaře

Potřebovala jsem jít k lékaři, ale šéf mi řekl, že mi to neproplatí. Stejnou zkušenost mají i další kolegové.  Když jdeme k doktorovi, musíme si ušlé hodiny nadělat, nebo je máme neplacené. Má na to zaměstnavatel právo?

  • Prace.cz: Pokud jdete přes den k lékaři, máte nárok na placené volno, ale jen na nezbytně dlouhou dobu. To znamená, že byste měla návštěvu doktora plánovat tak, aby co nejméně zasahovala do pracovní doby – tedy například najít si lékaře co nejblíže bydlišti nebo adrese zaměstnavatele. Doporučujeme šéfovi říct, že za splnění těchto podmínek máte na náhradu mzdy nárok.

4. Firma má odstávky a stopla nám plat

Pracuju jako řidič a firma, pro kterou jezdím, má občas třeba dvoutýdenní odstávky. To mi nevyhovuje, protože mám rodinu a nemůžu si dovolit být 14 dní doma zadarmo. Můžu podat okamžitou výpověď a najít si jinou práci?

  • Prace.cz: Pokud je odstávka kvůli překážkám v práci na straně zaměstnavatele (což je váš případ), tak nemůžete být doma „zadarmo“ – zaměstnavatel vám musí vyplácet mzdu úplně stejně, jako byste byl v práci. Pokud to nedělá, porušuje zákoník práce a vy se můžete obrátit na inspektorát práce. Co se týká výpovědi, tam vás bohužel nepotěšíme. Musíte dodržet dvouměsíční výpovědí dobu, nebo se zkusit domluvit na dřívějším odchodu dohodou.

5. Můžu mít brigádu u stejného zaměstnavatele?

Pracuji v jedné firmě na stálý pracovní poměr, ale hodil by se mi přivýdělek. Můžu si přivydělat u stejného zaměstnavatele, třeba na dohodu o provedení práce?

  • Prace.cz: Ano, můžete. Dohodu o provedení práce ale musíte uzavřít na jiný druh práce, než máte sjednaný v hlavním pracovním poměru. Pokud tedy pracujete například jako asistentka, můžete si přivydělat třeba úklidem.

» Najděte si novou práci: máme 70.000 nabídek

Prace.cz

Kam dál?

8 věcí, které dělají úspěšní uchazeči jinak

Kalkulačka: kolik dostanete čistého?

6 tipů, jak dát výpověď bez stresu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz