Nastoupil jsem do nové práce, kde mi začala běžet tříměsíční zkušební doba. Jenže jsem onemocněl a část zkušebky strávil doma v posteli na neschopence. Teď nevím, kdy mi vlastně zkušební doba skončí. Kdy se můžu přestat obávat, že mě zaměstnavatel může propustit bez udání důvodu?
Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, je chráněn před skončením pracovního poměru ve zkušební době a zaměstnavatel ho tedy nesmí propustit. To ale platí jen prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti.
15. kalendářní den už mu zaměstnavatel může vyrozumění o zrušení jeho pracovního poměru doručit.
Pokud byste tedy v rámci zkušební doby například tři týdny promarodili, platí, že zaměstnavatel váš pracovní poměr první dva týdny skončit nemůže, od začátku třetího ale už ano.
Zároveň platí, že původně sjednaná zkušební doba se o tři týdny prodlužuje a okamžitého zrušení se tak můžete obávat ještě o něco déle.
Příklad: nastoupili jste 1. května se zkušební dobou na tři měsíce. V květnu jste strávili 9 dní na nemocenské. Původně měla zkušební doba uplynout 31. července, ale kvůli nemoci se prodlouží až do 9. srpna.
Jiný způsob prodloužení zkušební doby (než výše uvedený) zákoník práce nepřipouští. V praxi se toto omezení někdy obchází tak, že po skončení zkušební doby zaměstnavatel požaduje, aby zaměstnanec souhlasil se skončením pracovního poměru dohodou a uzavřel novou pracovní smlouvu – opět se zkušební dobou.
Tento postup ale není podle převažujících názorů v souladu s právem. Případné zrušení pracovního poměru v takové „druhé“ zkušební době by tak bylo s největší pravděpodobností neplatné.
Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.
Kalkulačka: výpočet nemocenské