Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > O jaký plat si říct na pohovoru?

Právní rádce: O jaký plat si říct na pohovoru?

Pokud se na jednání o platu nepřipravíte, hrozí, že na pohovoru zapadnete do jedné ze dvou nepříjemných pastí. Buď si řeknete moc, personalista vám vlažně poděkuje za zájem a vyprovodí ze dveří, nebo se naopak podceníte a řeknete si málo.↑ S platem je to těžké: jak si neříct málo ani moc?

Tajné české platy

V Česku není zvykem výši platu sdělovat ostatním – maximálně tak rodinným příslušníkům nebo nejbližším přátelům. Některé firmy přímo do pracovních smluv dávají povinnost o výši výdělku mlčet. Zrovna tak ve většině inzerátů konkrétní částka chybí – zaměstnavatelé se omezují na neurčité formulace jako: Za práci nabízíme odpovídající odměnu.

Pomůže dotazník Prace.cz

Jenže kolik to je, ta „odpovídající odměna“? Vodítko vám může dát služba porovnání platů na Prace.cz. Vyplňte dotazník a během pár minut zjistíte, kolik vydělávají lidé ve stejném oboru, profesi a regionu. Dotazník je anonymní.

Další rady pro vyjednávání o platu

Na pohovoru se nesluší začínat s otázkou na výši mzdy jako první – počkejte, až se zeptá personalista. Ten bude pravděpodobně chtít vědět, kolik si představujete. Ještě před pohovorem si proto podrobně sepište veškeré osobní i rodinné výdaje, které musíte každý měsíc platit: nájem, energie, vzdělání pro děti, benzín, pojištění, oblečení, koníčky, dluhy.

15 až 20 procent navrch

Vyjde vám „částka přežití“. K té si připočtěte 15 až 20 procent navrch – vyjde vám plat, se kterým můžete slušně žít. Samozřejmě to ale automaticky neznamená, že si takovou mzdu skutečně vyjednáte.

Záleží i na benefitech

Pokud vám zaměstnavatel nemůže nabídnout, kolik si představujete, zeptejte se na firemní benefity: vzdělávání, stravenky, poukázky na sportovní a kulturní akce. Zvažte také, jestli se vám z dlouhodobého pohledu nevyplatí danou práci i tak vzít – třeba je to místo, díky kterému časem získáte lepší kariéru.
Jana Machálková, Práce.cz

Kam dál?

Porovnejte si výdělek

Nedobrovolně z práce odchází jen třetina lidí

Jak se připravit na pohovor

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz