Prace.cz  > Poradna > Právní rádce > Pracovní poměr na dobu určitou

Právní rádce: Pracovní poměr na dobu určitou

Úspěšně jsem prošla pracovním pohovorem a nabídli mi práci. Potíž je, že mi nabízejí smlouvu na dobu určitou. Zatím jsem pracovala jen na dobu neurčitou a tak se bojím, aby mě po roce nepropustili bez nároku na odstupné. Měla bych smlouvu na dobu určitou podepisovat? A na co si mám případně dát pozor?

Pracovní poměr na dobu určitou je výhodný pro obě strany

Pracovního poměru na dobu určitou se nemusíte obávat. Mohlo by se zdát, že je výhodný jen pro vašeho zaměstnavatele. Na druhou stranu, i pro vás může být někdy výhodné mít možnost odejít od zaměstnavatele ke konkrétnímu předem stanovenému datu.

Je nutné přesně vymezit trvání smlouvy

Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou znamená, že v pracovní smlouvě je výslovně uvedena doba trvání pracovního poměru. Například, že pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou v trvání 1. prosince 2012 – 31. srpna 2013. Pokud tam takové určení není uvedeno, uzavíráte pracovní poměr na dobu neurčitou.

Smlouvu na dobu určitou lze sjednat nejdéle na tři roky

Ve smlouvě uvedená doba určitá může trvat maximálně 3 roky. Po jejím skončení (nebo i v jejím průběhu) má zaměstnavatel několik možností: může se s vámi rozloučit, uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou, nabídnout opět práci na dobu určitou, případně práci na poloviční úvazek apod. A je jen na vás, zda nově nabídnuté podmínky přijmete.

Smlouvu je možné prodloužit jen dvakrát

Dobu určitou je možné prodloužit nejvýše dvakrát. To znamená, že u jednoho zaměstnavatele můžete na dobu určitou strávit maximálně devět let. Poté vám již musí dát smlouvu na dobu neurčitou.

Právní rádce - všechny články

Prodloužení smlouvy na dobu určitou

Připraveno ve spolupráci s advokátní kanceláří Jasanská & Co.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz