Ve firmě, kde pracuji, je běžnou praxí, že zaměstnavatel zaměstnancům bez jejich souhlasu strhává ze mzdy různé částky. Jedná se typicky o příspěvky na stravenky a jiné benefity, ale kolegům už byla stržena například i náhrada škody (ztracený mobil), s čímž nesouhlasili. Je postup zaměstnavatele v pořádku?
10. 3. 2014
Na dotaz odpovídají Jakub Tomšej a Ivana Fára z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:
Upravuje to nový občanský zákoník
Otázka, jestli může zaměstnavatel sám strhnout ze mzdy zaměstnance nějaké částky, byla odjakživa sporná. Zákon to na jednu stranu nikdy nezakazoval. Na druhou stranu se argumentovalo specifickou funkcí mzdy, která pro řadu zaměstnanců představuje životně důležitý příjem.
Situace se vyjasnila poté, co se k problematice loni vyjádřil Nejvyšší soud, a zejména s přijetím nového občanského zákoníku, který ji výslovně upravuje. Podle něj zaměstnavatel své pohledávky jednostranně srážet ze mzdy může. Zákon k tomu ale stanoví řadu omezení.
Na co smí zaměstnavatel sáhnout
Jakékoli srážky (ať už s nimi zaměstnanec souhlasil, nebo ne) především nesmí přesáhnout polovinu mzdy zaměstnance. I když ke srážce dochází, měla by vám vždy být vyplacena alespoň polovina vaší čisté mzdy.
Kdy se můžete bránit
Pokud jde o jednostranné srážky, platí i další omezení. Zaměstnavatel by především neměl srážet pohledávky, které jsou nejisté – nejčastěji se bude jednat o pohledávky, které zaměstnanec oprávněně zpochybnil. Například pokud vám zaměstnavatel vyplatí vyšší odměnu než obvykle a vy máte oprávněný dojem, že se jedná o zasloužený bonus, můžete se bránit, pokud vám zaměstnavatel přeplatek z další mzdy strhne s tím, že vyšší částka byla minule vyplacena omylem.
Je potřeba uzavřít dohodu
Ze zákoníku práce navíc vyplývá, že pohledávka k náhradě škody může být zaměstnanci stržena ze mzdy jen na základě uzavřené dohody. Pokud tedy vaši kolegové neuhlídali svěřený mobil před ztrátou, může jim zaměstnavatel vzniklou škodu strhnout ze mzdy jen tehdy, pokud s tím písemně souhlasí.
» Více o hmotné odpovědnosti zaměstnance
V praxi se nicméně doporučuje, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o srážkách ze mzdy pokud možno ve všech případech, kdy zaměstnanci ze mzdy něco srážejí. Jen tak mají jistotu, že jejich postup nebude následně zpochybněn. Jak ale bylo shrnuto výše, jednostranné srážky jsou v řadě případů možné i bez takové dohody.
Neoprávněná srážka ze mzdy
Pokud by vám zaměstnavatel část mzdy zadržel neoprávněně, můžete se proti tomu samozřejmě bránit. Na případ můžete upozornit příslušný inspektorát práce, který zaměstnavateli může uložit pokutu, zjistí-li, že se dopustil některého ze správních deliktů v oblasti odměňování zaměstnanců. Dlužné částky můžete zároveň vymáhat soudně. V krajním případě může být nevyplacení části mzdy i důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru z vaší strany. Můžete v práci „na hodinu“ skončit a domáhat se náhrady mzdy za dobu, která odpovídá délce vaší výpovědní doby.
Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.