Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Šéf odmítá převzít mou výpověď a další právní dotazy

Právní rádce: Šéf odmítá převzít mou výpověď a další právní dotazy

Jak postupovat, když si chcete vzít dovolenou ve zkušební době? Nebo když vám lékař „zakazuje“ dělat současnou práci? Přečtěte si, kdy je právo na vaší straně.

28. 8. 2018

Výpověď na rodičovské

Jsem na rodičovské dovolené a nastoupila jsem do práce na DPČ. Tuto dohodu mám do konce roku a zároveň mám starý pracovní poměr, který mi zaměstnavatel odmítl ukončit. Stáhnul výpověď bez mého souhlasu s tím, že bych mu musela proplatit dovolenou, kterou mi před nástupem na rodičovskou zaplatil. Jak to mám vyřešit?

  • Prace.cz: Pokud chcete v původním zaměstnání skončit, tak podejte výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou, která poběží během rodičovské dovolené. Je nicméně možné, že po vás zaměstnavatel bude vymáhat náhradu za dovolenou.

Posílají nás domů kvůli počasí

Jsem zahradnice a když prší, zaměstnavatel nás pošle domů a vypíše nám dovolenou. Nezdá se nám to v pořádku.

  • Prace.cz: Rozhodně vám zaměstnavatel nemůže takto nařizovat dovolenou. Jedná o překážky v práci na straně zaměstnavatele, a po tyto dny máte nárok na náhradu mzdy ve výši 60 %.

Lékař mi zakazuje práci

Mám zdravotní problémy a lékař mi doporučuje skončit v současné práci co nejdříve. Jak postupovat a na co mám právo?

  • Prace.cz: Je možnost zrušit pracovní poměr okamžitě ze zdravotních důvodů. Postup je následující: potřebujete posudek podnikového lékaře, který potvrdí, že bez vážného ohrožení zdraví nemůžete práci nadále vykonávat. Posudek předložíte zaměstnavateli, který má následně 15 dnů na to, aby vám nabídl jinou, pro vás vhodnou práci. Pokud tak neučiní, můžete okamžitě skončit. Navíc neodejdete s prázdnou, dostanete ještě dva průměrné měsíční výdělky (není to přímo odstupné, ale náhrada mzdy za výpovědní dobu, která ovšem neproběhla).

Dovolená ve zkušebce

Manžel nastoupil do nové práce a je ve zkušební době. Chtěli bychom jet na týden na dovolenou. Co má říct šéfovi, aby ho pustil?

  • Prace.cz: Nárok na dovolenou vzniká, jakmile pro zaměstnavatele odpracujete prvních 60 dnů. Často je to však na domluvě. Manžel by tedy mohl dostat i dovolenou „předem“, tedy vybere si dovolenou, na kterou mu fakticky vznikne nárok až později. Je to stejné, jako když někdo například v lednu jede na delší dovolenou a čerpá tak dny dovolené za kalendářní měsíce, které ještě ve skutečnosti neodpracoval.

» Kalkulačka nároku na dovolenou

Šéf odmítá převzít výpověď

Poslala jsem výpověď do práce poštou, ale zaměstnavatel si ji schválně nevyzvedl. Co mám dělat, aby se mi výpovědní doba neposunula do dalšího měsíce?

  • Prace.cz: Výpověď začíná platit až okamžikem doručení (v tomto případě tedy nerozhoduje datum na poštovním razítku). Přesněji řečeno slovy zákona: výpověď se považuje za doručenou, pokud se dostane takzvaně do sféry vlivu zaměstnavatele. Pokud máte v zaměstnání personalistku nebo podatelnu, můžete výpověď podat i tam a nechat si potvrdit kopii (převzetí).

» Vše, co potřebujete vědět o podání výpovědi

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz