Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů těchto osm častých situací a osvětlíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.
Výpověď můžete podat kdykoliv, tedy i během pracovní neschopnosti. Výpovědní doba vám začne běžet od prvního dne nového měsíce. Příklad: Podáte výpověď k 31. květnu. Výpovědní doba začne běžet 1. června a uplyne 31. července.
Měli byste vědět, že ukončení pracovního poměru dohodou nelze zaměstnavateli jen tak předat. To je rozdíl proti klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní dobou. Na znění dohody se vždy musí domluvit oba, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel. Pokud končíte dohodou, můžete odejít k datu, na kterém se společně domluvíte. I dohoda se uzavírá písemně.
Nemusíte. Smlouva na dobu určitou uplyne automaticky datem, ke kterému je sjednána. Zaměstnavatel vám může nabídnout prodloužení smlouvy.
» Čtěte více: Jak je to se smlouvami na dobu určitou
Není. Pokud podáte výpověď sama a půjdete se zapsat na úřad práce, dostanete podporu ve snížené sazbě (45 % předchozích příjmů). Vyšší sazbu podpory v nezaměstnanosti (65 % předchozích příjmů) dostanete, pokud výpověď podáte z tzv. vážného důvodu (péče o dítě do 4 let, zdravotní důvody apod.)
» Čtěte dále: Co vás čeká na úřadu práce
Výpovědní dobu lze zkrátit jen po dohodě se zaměstnavatelem. Pokud s tím šéf nebude souhlasit, nezbývá bohužel nic jiného, než výpovědní dobu dodržet až do konce.
» Čtěte dále: Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu
Pokud má výpověď všechny náležitosti, zaměstnavatel ji ze zákona musí přijmout. Vždy je lepší, když si převzetí výpovědi necháte potvrdit písemně. Pokud to zaměstnavatel odmítá, můžete výpověď poslat na adresu firmy takzvaně na dodejku.
Můžete, pokud vám výplata nedorazila 15 a více dní po splatnosti. Příklad: Například dubnovou výplatu vám firma musí ze zákona vyplatit nejpozději do konce května. Pak běží ještě 15 dní, kdy to zaměstnavatel může dát do pořádku. Pokud však ani 16. června nemáte peníze na účtě, můžete okamžitě skončit. Nárok na proplacení dlužné mzdy samozřejmě neztrácíte.
» Čtěte dále: Dluží mi výplatu, co můžu dělat?
Prace.cz