Prace.cz  > Poradna > Právní rádce > 8 x o výpovědích: co je třeba vědět, než skončíte v práci

Právní rádce: 8 x o výpovědích: co je třeba vědět, než skončíte v práci

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů těchto osm častých situací a osvětlíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

 • Aktualizace článku: 21. 11. 2017


1. Můžu dát výpověď, když jsem na neschopence?

 •  Výpověď můžete podat kdykoliv, tedy i během pracovní neschopnosti. Výpovědní doba vám začne běžet od prvního dne následujícího měsíce. Příklad: Podáte výpověď k 31. květnu. Výpovědní doba začne běžet 1. června a uplyne 31. července. Od 1. srpna už můžete nastoupit jinam.

2. Chci odejít dohodou. Jak na to?

 • Měli byste vědět, že ukončení pracovního poměru dohodou nelze zaměstnavateli jen tak předat. To je rozdíl proti klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní dobou. Na znění dohody se vždy musí domluvit oba, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel. Pokud pracovní poměr ukončujee dohodou, můžete skončit ke kterémukoliv datu, na kterém se společně domluvíte. I dohoda se uzavírá písemně.

3. Brzy mi končí smlouva na dobu určitou. Musím podat výpověď?

 • Výpověď podávat nemusíte. Smlouva na dobu určitou totiž uplyne automaticky dnem, ke kterému je sjednána. Zaměstnavatel vám ale samozřejmě může nabídnout prodloužení smlouvy.

» Čtěte více: Jak je to se smlouvami na dobu určitou

4. Slyšela jsem, že když podám výpověď sama, nebudu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to pravda?

 • Pokud dáte výpověď bez tzv. vážného důvodu (například péče o dítě), budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti ve snížené sazbě (45 % průměrných předchozích příjmů).

» Čtěte dále: Co vás čeká na úřadu práce

5. Dal jsem výpověď, ale pak jsme se s šéfem dohodli, že zůstanu. Musíme uzavřít novou smlouvu, nebo stačí sepsat dodatek?

 • V tomto případě je to ještě jednodušší – stačí, když zaměstnavatel skartuje výpověď. Pak bude i nadále platit vaše původní pracovní smlouva

6. Podal jsem výpověď a nyní jsem si našel novou práci. Chtějí však, abych nastoupil co nejdříve. Můžu si zkrátit výpovědní dobu?

 • Výpovědní dobu lze zkrátit jen po dohodě se zaměstnavatelem. Pokud s tím šéf nebude souhlasit, nezbývá bohužel nic jiného, než výpovědí dobu dodržet až do konce.

» Čtěte dále: Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

7. Zaměstnavatel mi odmítl podepsat výpověď. Co s tím?

 • Pokud má výpověď všechny náležitosti, zaměstnavatel ji ze zákona musí přijmout. Vždy je lepší, když si převzetí výpovědi necháte potvrdit písemně. Pokud to zaměstnavatel odmítá, můžete výpověď poslat na adresu firmy takzvaně na dodejku.

8. Nepřišla mi výplata. Můžu dát okamžitou výpověď?

 • Můžete, pokud vám výplata nedorazila 15 a více dní po splatnosti. Příklad: Například dubnovou výplatu vám firma musí ze zákona vyplatit nejpozději do konce května. Pak běží ještě 15 dní. Pokud však ani 16. června nemáte peníze na účtě, můžete okamžitě skončit. Nárok na proplacení dlužné mzdy samozřejmě neztrácíte.

» Čtěte dále: Dluží mi výplatu, co můžu dělat?

Prace.cz

 

Buďte první, komu poradíme!

 • Připravíme vás na snadnou změnu práce
 • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
 • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz