Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > 8 právních otázek o výpovědích, na které se nás často ptáte

Právní rádce: 8 právních otázek o výpovědích, na které se nás často ptáte

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů těchto 8 častých situací a osvětlíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

1. Můžu dát výpověď, i když jsem na neschopence?

Prace.cz: Výpověď můžete podat kdykoliv, tedy i během pracovní neschopnosti. Výpovědní doba začne běžet „klasicky“ od prvního dne následujícího měsíce. Příklad: Podáte výpověď k 31. květnu. Výpovědní doba začne běžet 1. června a uplyne 31. července.

2. Chci odejít dohodou. Jak na to?

Prace.cz: Měli byste vědět, že ukončení pracovního poměru dohodou nelze zaměstnavateli  „jen tak“ předat. To je rozdíl proti klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní dobou. Na znění dohody se vždy musí domluvit obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel. Pokud z práce odcházíte dohodou, můžete skončit ke kterémukoliv datu, na kterém se společně domluvíte. I dohoda se uzavírá písemně.

3. Končí mi smlouva na dobu určitou. Jak mám dát výpověď?

Prace.cz: Výpověď podávat nemusíte. Pracovní smlouva na dobu určitou totiž uplyne automaticky k datu, na který je sjednána. Zaměstnavatel vám ale samozřejmě může nabídnout prodloužení smlouvy.

» Čtěte více: Jak je to se smlouvami na dobu určitou

4. Slyšela jsem, že když podám výpověď sama, nebudu mít nárok na podporu. Je to pravda?

Prace.cz: Pokud v práci dáte výpověď bez takzvaného vážného důvodu (péče o dítě, stěhování a další), pak sice budete mít na podporu v nezaměstnanosti nárok, ale ve snížené sazbě. A to i v případě ukončení pracovního poměru dohodou.

5. Dal jsem výpověď, ale pak jsme se s šéfem dohodli, že zůstanu. Musíme uzavřít novou smlouvu, nebo stačí sepsat dodatek?

Prace.cz: Je to ještě jednodušší – stačí, když zaměstnavatel skartuje výpověď. Pak bude i nadále platit vaše původní pracovní smlouva.

6. Budeme se stěhovat dřív, než bylo v plánu. Hodilo by se nám proto zkrátit výpovědní dobu. Můžeme?

Prace.cz: Výpovědní dobu lze zkrátit jen po dohodě se zaměstnavatelem.

7. Zaměstnavatel odmítl podepsat moji výpověď. Co s tím?

Prace.cz: Pokud má výpověď všechny náležitosti, zaměstnavatel ji ze zákona musí přijmout. Vždy je lepší, když si převzetí výpovědi necháte potvrdit písemně. Pokud to zaměstnavatel odmítá, můžete výpověď poslat na adresu firmy s dodejkou. Pak máte v ruce jasný „důkaz“.

8. Nepřišla mi výplata. Můžu dát okamžitou výpověď?

Prace.cz: Můžete, pokud vám výplata nedorazila 15 a více dní po uplynutí období splatnosti. Tím se podle zákoníku práce myslí celý kalendářní měsíc následující po odpracovaném měsíci. Příklad: Pracovali jste celý červen a výplatu za tento měsíc jste měli podle smlouvy obdržet do 10. července. Období splatnosti však podle zákona uplyne až 31. července. Pokud vám peníze nedorazí ani do 15. srpna, hned 16. srpna můžete podat okamžitou výpověď.

Prace.cz

Kam dál?

Právní rádce: všechny články

Stáhněte si vzor výpovědi

Zítra už prý nemám chodit. Mohou mě takto propustit?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz