Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 právních otázek ze života, které se každému hodí znát

Tipy a články: 5 právních otázek ze života, které se každému hodí znát

Jak se správně podává výpověď kvůli nemoci z povolání? A opravdu vám zaměstnavatel nemusí dopředu říct, že vám neprodlouží smlouvu? Vybrali jsme těchto pět otázek od čtenářů Prace.cz, které jsme v poslední době zodpovídali v naší právní poradně. A myslíme si, že každému se hodí tyto odpovědi znát.

15. 1. 2016

1. Dávám výpověď kvůli zdravotnímu stavu

Otázka: Trpím nemocí z povolání. Lékařský posudek už mám, závodní lékař mi po konzultaci řekl, že s tímto onemocněním nemohu práci dál vykonávat. Zaměstnavatel mi ale sdělil, že lehčí práci pro mě momentálně nemá. Jak mám tuto situaci řešit?

  • Prace.cz: V takovém případě můžete pracovní poměr ukončit okamžitě. Postup je následující: předložte zaměstnavateli lékařský posudek s přípisem, že se chystáte ukončit pracovní poměr okamžitě. Zaměstnavatel pak má 15 dnů na to, aby vám nabídl jinou vhodnou pozici. Pokud tak neučiní, můžete 16. den pracovní poměr okamžitě ukončit. Následně máte nárok na náhradu mzdy v délce výpovědní doby (dva měsíce).

2. Musí mi oznámit neprodloužení smlouvy?

Otázka: Pracuji na smlouvu na dobu určitou. Zajímá mě, jakou dobu předem mi zaměstnavatel musí oznámit, že mi smlouvu neprodlouží.

  • Prace.cz: Takovou povinnost zaměstnavatel nemá vůbec. Smlouva na dobu určitou uplyne automaticky datem, na které byla sjednána.

» Jak je to se smlouvami na dobu určitou

3. Šéf nařídil delší přesčasy, než sliboval původně

Otázka: Se zaměstnavatelem jsme si den předem domluvili hodinový přesčas. Na druhý den si v polovině směny usmyslil, že v práci budeme ještě o půl hodiny déle. Na tuto dodatečnou půlhodinu jsem však z osobních důvodů nemohl nastoupit. Obdržel jsem za to vytýkací dopis a srážku ze mzdy. Byl zaměstnavatel v právu?

  • Prace.cz: Byl-li přesčas nařízen oprávněně, pak byl zaměstnavatel bohužel v právu. Je-li přesčas nařízen, zaměstnanec ho musí odpracovat. Práci přesčas vám firma může nařídit jen z vážných provozních důvodů. Co si pod tím představit? Vážné provozní důvody nejsou zákoníkem práce vymezeny všeobecně, vždy záleží na konkrétním typu práce a momentální situaci ve firmě.

4. Vyhodili mě na nemocenské

Otázka: V srpnu jsem nastoupila do práce a dostala smlouvu na dobu neurčitou. V říjnu jsem onemocněla, vypadá to na dlouhodobou nemocenskou, od zaměstnavatele ani sociálky jsem ještě neviděla ani korunu. Včera mi přišel dopis, že mi ruší pracovní poměr ve zkušební době, ale ta přitom skončila už v říjnu. Můžou mě vyhodit, když jsem na nemocenské?

  • Prace.cz: Od 1. do 14. dne pracovní neschopnosti máte nárok na náhradu mzdy, poté na nemocenskou. Zkušební doba se skutečně může prodloužit o dny, kdy jste v pracovní neschopnosti (takže ve vašem případě nemusela uplynout v říjnu, ale později). Ve zkušební době firma může zrušit pracovní poměr i se zaměstnancem, který je na nemocenské.

» Nemoc ve zkušební době. Co vám hrozí?

Pracuji přes agenturu a chci dát výpověď

Otázka: V polovině října jsem nastoupila do nové práce jako balička ve výrobním procesu. Nyní se mi naskytla nabídka jiné, výhodnější práce. Pracovní smlouvu mám u firmy přes agenturu. Jak se v takovém případě postupuje při podání výpovědi?

  • Prace.cz: Výpověď probíhá klasicky, tedy podává se písemně a bude se vás týkat dvouměsíční výpovědní doba. Výpověď ovšem podáváte u společnosti, se kterou máte uzavřenou pracovní smlouvu, tedy u agentury.

» Vzor výpovědi z pracovního poměru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz