Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 případů, kdy je lepší odejít z práce ještě ve zkušební době

Tipy a články: 5 případů, kdy je lepší odejít z práce ještě ve zkušební době

Ze získání nového místa má člověk obvykle radost. Před nástupem je trochu ve stresu, jestli vše zvládne, ale zároveň se těší na nové prostředí, kolegy či zkušenosti, které získá. Bohužel ne vždy jde vše od začátku hladce. Od toho je tu zkušební doba, během níž si spousta věcí postupně sedne. Existuje však několik případů, kdy je lepší z práce ve zkušebce bez dlouhého spekulování odejít.

Druh práce neodpovídá původní dohodě

Na pohovoru jste si se zaměstnavatelem plácli, že budete ve firmě fungovat jako administrativní síla, která kontroluje vyúčtování služebních cest, přebírá a eviduje zásilky a různé faktury nebo objednává kancelářské potřeby. Jenže krátce po nástupu vám dal šéf za úkol obvolávat stávající zákazníky s novou nabídkou. V databázi je jich několik tisíc, takže minimálně do Vánoc byste měli co dělat. Kdyby to ovšem byla vaše práce. Jestliže její náplň neodpovídá původní dohodě, je na místě se ozvat, upozornit na rozpor a pokud to nepomůže, bez výčitek odejít ještě ve zkušební době. Jinak byste za chvíli mohli dostat za úkol čistit záchodky.

Zaškolení není dostatečné

Jednoho rána přijdete do práce a kolega, který jezdí s vysokozdvižným vozíkem, se nedostaví. Máte za to sednout a vzít to dneska za něj, vždyť o co jde… Jenže řízení vysokozdvižného vozíku se vyučuje na kurzech, na kterých člověk získá oprávnění VZV řídit podle jeho typu. Zkrátka to není jen tak. Kdyby s vozíkem jezdil někdo nezkušený, lehce by mohlo dojít k úrazu. Proto na nic takového není radno přistupovat. Trvejte vždy na řádném zaškolení, už kvůli bezpečnosti vlastní nebo bezpečnosti kolegů. Jestliže zaměstnavatel zaškolení podceňuje, v práci nezůstávejte. Může jít o krk.

TIP: Jaké jsou lhůty při sjednávání zkušební doby a jak postupovat, pokud ji chce člověk ukončit, si přečtěte zde.

Chtějí, abyste absolvovali zaškolení zadarmo

Jindy se může stát, že zaměstnavatel zaškolení nepodcení, ale účast na něm zaměstnanci neproplácí. Chce po vás, abyste přišli na zácvik nebo na zkušenou, aniž byste za to dostali odměnu. Přitom i Zákoník práce § 228 o zaškolení a zaučení říká: „Zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, je zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit; zaškolení nebo zaučení se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.“ Z toho jasně vyplývá, že na odměnu za zaškolení máte právo a jestliže vám ji zaměstnavatel nechce přiznat, proč u něj zůstávat. Jak asi bude postupovat v jiných případech.

Mzda nebo benefity nejsou podle dohody

Přijdete první den na pracoviště, začnete vyplňovat papíry, ale zjistíte, že výše mzdy, benefity nebo další podmínky neodpovídají tomu, na čem jste se před nástupem dohodli. Může dojít například i k tomu, že jste chtěli pracovat na zkrácený úvazek, zaměstnavatel s tím souhlasil, ale ve smlouvě je najednou plný. Nejprve zjistěte, jestli náhodou nejde o chybu nebo o nedorozumění, a chtějte ve smlouvě to, co na čem jste se dohodli. Pokud na to zaměstnavatel nepřistoupí, je to vůči vám nefér a nemá cenu u něj zůstávat. Ukazuje to, že dodržování dohod nebude jeho silnou stránkou a brzy byste mohli přijít při dohadování s ním o nervy.

Špatné vztahy na pracovišti

Je to obvykle cítit ve vzduchu hned od začátku. Buďto neustálé handrkování a hádky nebo naopak mrazivé ticho. Na pracovišti nepanuje žádná kolegialita. Lidé si nevycházejí v ničem vstříc a každý si hlídá „svůj píseček“. Objeví-li se problém, nikdo není ochoten pomoci. Navíc se lidé vzájemně pomlouvají, po kancelářích nebo v provozu koluje neustále obrovské množství drbů a o přestávce není s kým prohodit pár obyčejných lidských slov. V takovém případě bič a pryč. Špatné vztahy by se brzy podepsaly na vašem psychickém zdraví.

Na serveru Prace.cz pro vás máme stále obrovské spousty nabídek. Jestli vám to v jedné práci nevyšlo, okamžitě začněte odpovídat na další inzeráty. Určitě najdete dřív nebo později zaměstnavatele, který s vámi bude jednat fér.

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz