Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dovolená. Věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

Tipy a články: Dovolená. Věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

Chcete jet na chalupu prvních 14 dní v červenci nebo už máte na tento termín koupený zájezd. Pokud to šéfovi řeknete dostatečně dopředu, nejspíš vám dovolenou hladce schválí. Věděli jste však, že vám firma může čerpání volna i nařídit? Udělejte si jasno v nejčastějších situacích ohledně čerpání dovolené.

  • Poslední aktualizace článku: 7. 1. 2020

Jsem ve zkušební době. Můžu si vzít dovolenou?

Někdy vyjde nástup do nové práce tak „šikovně“, že tříměsíční zkušební doba připadne zrovna na léto. Je to otrava, ale co s tím člověk nadělá, že? Obecně platí, že nárok na dovolenou vzniká každému, kdo pro jednoho zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dnů. To plus minus odpovídá třem měsícům práce. V měsíci totiž máme 19–21 pracovních dnů.

To, jestli si během zkušebky budete moci vzít volno, záleží jen na domluvě se zaměstnavatelem. Jinými slovy: může, ale nemusí vám to umožnit. Možná však máte hodného šéfa, který vás na dovolenou pustí, i když jste ve zkušebce. Potom počítejte s jejím prodloužením. Příklad: Vzali jste si dva dny dovolené. Zkušební doba se následně prodlouží o dva pracovní dny.

↑ Podle zákoníku práce je to tak, že čerpání dovolené zaměstnavatel může i nařídit.

Šéf mi chce dovolenou nařídit. To fakt může?

Stručně a jasně řečeno: může. Zaměstnavatelé mají právo plánovat směny a potřebují mít v provozu vždy dostatek lidí. Z pohledu zákoníku práce jsou to tedy oni, kdo určují, kdy si zaměstnanci mohou udělat prázdniny.

Zažitá praxe je obvykle trochu jiná. Lidé si dovolenou plánují podle sebe a nadřízeného pak žádají o schválení. Pokud nehrozí situace typu „v první polovině července tu nikdo nebude,“ šéfové většinou vycházejí vstříc.

Může se však stát, že vám zaměstnavatel dovolenou jednostranně nařídí. A to i když s tím nesouhlasíte nebo se vám to nehodí. Šéf ale musí dodržet tyto podmínky:

  • O tom, kdy vás posílá na dovolenou, vám musí dát vědět písemně nejméně 14 dní předem.
  • Pokud vám chce rozplánovat dovolenou na celý rok, tak alespoň jeden „úsek“ musí činit nejméně dva týdny v kuse. Příklad: Máte čtyři týdny dovolené na rok. Zaměstnavatel určí, že si máte vybrat týden březnu, dva týdny v červenci a týden v prosinci.

Zaměstnavatel mi chce dovolenou proplatit

A pokud může zaměstnavatel dovolenou nařídit, může se také rozhodnout, že vám tu nevybranou proplatí? Tedy že vám neumožní vyčerpat si volno, ale za příslušný počet dnů dovolené pošle na konci roku peníze na účet? Ne, to nejde. Dovolená se proplácí jen při skončení pracovního poměru (viz další bod). Dokud ve firmě stále pracujete, zaměstnavatel může dovolenou jen nařídit nebo rozhodnout o jejím převedení do dalšího roku.

Dávám výpověď a zbývá mi dovolená

Nebojte se, nepřijdete o ni. Nevyčerpané dny volna vám firma musí proplatit. Peníze dostanete společně s poslední výplatou. Ale pozor, pokud jste ve výpovědní době, šéf vám může čerpání dovolené i nařídit. Jen tak ze dne na den to pochopitelně nejde – musí vám to oznámit písemně nejméně 14 dnů předem.

Jen pro úplnost: pokud odejdete v průběhu roku, máte nárok jen na poměrnou část dovolené. Příklad: Firma, kde pracujete, poskytuje 25 dnů dovolené ročně. Vy však dáte výpověď a skončíte 30. června. Za šest odpracovaných měsíců máte nárok na polovinu roční dovolené, tedy 12,5 dne.

» Jak na to, když chcete podat výpověď?

Celozávodní dovolená

Takzvanou celozávodní dovolenou dodnes drží hlavně některé výrobní firmy. Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny. A ještě něco: pokud chce zaměstnavatel vyhlásit celozávodní volno, potřebuje souhlas odborů.

Jak se převádí nevybraná dovolená do dalšího roku?

Zbylo vám pár nevybraných dnů volna, které vám firma převedla do dalšího roku? Pozor na to: loňská dovolená se čerpá podle jiných pravidel. Zákoník práce totiž firmám výslovně ukládá, aby nejpozději do poloviny nového roku určily, do kdy si lidé mají loňskou dovolenou vybrat.

Příklad: Z roku 2019 vám zbyly tři dny dovolené. Zaměstnavatel musí dát nejpozději do 30. června 2020 vědět, jak si je máte vyčerpat. Může třeba určit, že tyto tři dny si musíte vybrat nejpozději do 30. září 2020. Pokud tento termín nestihnete, loňská dovolená bohužel bez náhrady propadne. A kdyby na to zaměstnavatel zapomněl a nedal vám do konce letošního června vědět? Pak už je to na vás, kdy ušetřené volno z loňska vyčerpáte, ale musíte to stihnout do konce roku 2020.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem regionu

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz