Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Časté chyby při hledání práce. Děláte je také?

Tipy a články: Časté chyby při hledání práce. Děláte je také?

Rozesíláte životopisy, obcházíte pohovory – a pořád nic. Pomalu už propadáte skepsi, že si žádné místo nenajdete. Vaše psychika dostává pořádně zabrat. Možná je jen potřeba jít na to trochu jinak.

4. 2. 2014

↑ Posíláte životopisy, snažíte se a pořád nic. V čem je problém?

1. Hledáte „cokoliv“

Do vyhledávacího políčka na Prace.cz zadáte pouze region a necháte si zobrazit nabídky ze všech možných profesí. Poté odepisujete na vše, co vás alespoň trochu zaujalo: řidič, nákupčí, kontrolní technik, strážný, prodejce pojištění…

Zní to možná paradoxně, ale ve chvíli, kdy hledáte „cokoliv“, nenajdete nejspíš nic, případně práci budete hledat velmi dlouho. Hlaste se proto raději jen na místa, na která vyhovujete svým profilem (praxe, vzdělání, osobnostní vlastnosti).

2. Achillova pata jménem motivační dopis

Motivační dopis vás musí spolu s životopisem správně prodat. Nepište ani tak o tom, jak by vás nabízená práce bavila a naplňovala. Vypíchněte spíše, jaké znalosti, dovednosti a zkušenosti máte a v čem firmě můžete prospět. Správným směrem vás navede přímo inzerát, na který odpovídáte. Přečtěte si ještě jednou požadavky, které společnost vypsala a zamyslete se, které z nich splňujete. Nejlépe, když to můžete doložit krátkým příkladem z předchozí praxe.

3. Řešíte práci, nikoliv kariéru

Z vašeho životopisu by mělo být cítit, že jste si dokázali zvolit jeden profesní směr a dlouhodobě se mu věnovat (máte odpovídající praxi, doplňujete si vzdělání, skládáte odborné zkoušky atd). Neznamená to samozřejmě, že musíte celý život „zatvrdnout“ v jedné práci. Jedná se spíše o určitou osobní vyzrálost a schopnost rozmyslet si, co chcete v životě dělat a také si za tím jít. Pracovní „turismus“, kdy člověk střídá místa každých pár měsíců (a ještě ustavičně nadává, jak ho nic nebaví), se z dlouhodobého hlediska málokokdy vyplatí.

4. Nejde poznat, co vlastně umíte

Čtyřicetiletý Michal poslední tři roky provozoval e-shop s cyklistickým vybavením a předtím několik let pracoval jako bankovní poradce. Umí prodávat, má analytické myšlení, je pečlivý a zvládá základy programování. Když začal před rokem hledat novou práci, svůj životopis pojal zhruba takto:

2009 – 2012: Vlastní podnikatelská činnost
2003 – 2009: Praxe v bankovnictví

Michal se dlouho divil, proč mu firmy neodpovídají. Jak by mohly − z jeho úsporného životopisu personalisté nepoznali, co umí, v čem je dobrý a jakých výsledků dosáhl. Dejte si proto záležet, abyste zaujali a dostatečně vypsali, čím se odlišujete od ostatních. Nespoléhejte, že stručností vzbudíte zvědavost a firma vám dá příležitost vše vysvětlit na osobním pohovoru.

Prace.cz

Kam dál?

5 věcí, které neříkat na pracovním pohovoru

Pracovní smlouva: jak uvést místo výkonu práce?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz