Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Hrozí vám vyhazov nebo už jste výpověď dostali? Tady je 5 kroků, které je dobré udělat

Tipy a články: Hrozí vám vyhazov nebo už jste výpověď dostali? Tady je 5 kroků, které je dobré udělat

Bývá to stresující. Buďto už vám běží výpovědní lhůta, nebo očekáváte rozvázání pracovního poměru každým dnem. Ocitnout se v takové situaci není nic příjemného. Lepší než pasivně čekat, co se mnou bude, a doufat v zázrak, je vzít věci do vlastních rukou a začít jednat. Poradíme vám, jak postupovat, abyste co nejdříve svoji situaci zlepšili.

1. Začněte si hledat práci

V zaměstnání vám zbývá posledních pár týdnů. Anebo jste ještě výpověď nedostali, ale firmě, kde jste zaměstnaní, se příliš nedaří a už i vrabci si cvrlikají o tom, že se bude propouštět. Přitom vaše pozice není zrovna nejsilnější – třeba jste přišli do firmy jako poslední a šéf si pravděpodobně nechá zkušenějšího kolegu. To je život. Tím spíš ale není na co čekat. Na našem serveru práce.cz se objeví každý měsíc tisíce pracovních nabídek. Sestavte si životopis a začněte pročítat inzeráty, které by pro vás připadaly v úvahu.

TIP: Ač se to nezdá, doba není pro hledání práce zas tak nepříznivá. Rozhodně ne tolik, jako třeba před rokem, kdy se podle údajů z našich serverů meziročně propadl počet obsazovaných pozic o 56 %. Potom se ale firmy začaly po prvním lockdownu „oklepávat“, přizpůsobovat se novým podmínkám a druhá vlna už tolik jejich nábor neovlivnila. Počet obsazovaných míst postupně narůstal. Tento trend pokračoval i letos v lednu, kdy už byl meziroční propad obsazovaných pozic necelých 20 %. Zároveň postupně klesal počet odpovědí uchazečů na inzeráty. Čili zmenšovala se konkurence.  

2. Nechovejte se mstivě

Dostat výpověď je sice nepříjemné, ale není to důvod dělat lidem ve firmě problémy a za každou cenu jim svůj odchod znepříjemňovat. Doba není lehká pro nikoho a firmy, které se dostanou do potíží, musí svoji situaci řešit. Výpověď zpravidla nebývá nic osobního. Navíc nikdy nevíte, kdy a kde na bývalé kolegy a nadřízené narazíte, nebo jestli se třeba nebudete chtít vrátit, až se společnosti začne zase dařit. Nevhodným chováním během odchodu byste si mohli zbytečně zavřít dveře v budoucnosti.

3. Využijte možnosti úřadu práce

Když začnete hledat práci hned, možná uspějete a na úřad práce se ani nebude potřeba evidovat. I když práci hned nezískáte, na úřad se registrovat nemusíte, je to vaše právo, nikoliv povinnost.

Jestliže však máte o evidenci (zprostředkování zaměstnání úřadem práce) zájem, podáte žádost u příslušného úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu. Chcete-li, aby vaše vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání navázalo dnem následujícím po skončení vašeho pracovního poměru, evidujte se do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru. Žádost o vzetí do evidence však lze podat kdykoliv s tím, že doba vedení v evidenci je od data podání žádosti. Více o tom, jak postupovat, jaké doklady si připravit a co můžete od úřadu práce dále čekat (např. podporu v nezaměstnanosti), si přečtěte zde.

 Pozor! S koncem nouzového stavu (od 12.4. 2021) končí možnost podávat žádosti a další podklady „jen“ prostřednictvím prostého e-mailu bez elektronicky uznávaného podpisu, aniž byste museli potvrdit svou totožnost ve stanovené lhůtě. Můžete ale s úřadem práce v rámci agendy dávek a zaměstnanosti komunikovat elektronicky i nadále, a to prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s elektronicky uznávaným podpisem.

TIP: Na stránkách úřadu práce prozkoumejte také další možnosti, například program outplacement. Ten je určen pro zaměstnance, kteří jsou ve výpovědní době nebo jim končí pracovní smlouva. Program nabízí poradenství, rekvalifikaci či příspěvek na vytvořené pracovní místo u nového zaměstnavatele. Je však potřeba se nejprve evidovat se na Úřadu práce ČR jako zájemce o zaměstnání (ZoZ).

4. Zůstaňte aktivní

Úspěšné shánění práce je určité know-how. Dá se naučit. Zvlášť pokud někdo hledal místo naposledy před deseti a více lety, bude mu možná chvilku trvat, než přijde na to, podle čeho třídit inzeráty, nebo co chtějí personalisté číst a slyšet. Čím dřív začne získávat zkušenosti, tím líp. Propátrat server prace.cz, kde je na toto téma moře rad, je první krok. Nejlépe se ale člověk učí v praxi. Důležité je se nenechat případnými prvotními neúspěchy otrávit, ale naopak se z nich poučit a své šance příště zase o něco zvýšit.

5. Svoji situaci neutajujte

Nikdo se rád nesvěřuje s tím, že dostal výpověď. Při nejmenším vaši blízcí by o tom ale měli vědět. Už proto, aby se podle toho dokázali prakticky zařídit, například netrvali na nákladné dovolené u moře. Především však proto, aby vám dokázali být oporou v této nelehké situaci. Připravte se také na to, že dotazy na zaměstnání patří mezi častá konverzační témata. Skutečnost, že jste přišli o místo, není nic, za co byste se měli stydět a tajit to. Místo nadávání na poměry se však snažte soustředit na budoucnost a na to, že práci sháníte. „Zrovna hledám něco v logistice, kde jsem deset let pracoval/a. Kdybyste o něčem věděli, ozvěte se mi,“ zkuste třeba říct. Vaši známí a přátelé mohou docela dobře vědět o zajímavé příležitosti. A jak se říká – líná pusa, holé neštěstí.

 

Neztrácejte čas a podívejte se na nabídky práce.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz