Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak na hledání práce, když jste osoba se zdravotním postižením

Tipy a články: Jak na hledání práce, když jste osoba se zdravotním postižením

Živit se vlastní prací je právo každého z nás, lidi se zdravotním postižením nevyjímaje. Protože je pro ně obtížnější se na trhu práce uplatnit, některá místa jsou pro ně přímo vyhrazena. Na Prace.cz je možné hledat zaměstnání pomocí kolonky „vhodné pro OZP“. Lze ale hledat i na otevřeném trhu práce. Záleží na individuálních možnostech uchazeče i požadavcích a vstřícnosti zaměstnavatele.

Můžu pracovat, když jsem OZP a pobírám invalidní důchod?

Ano, a to i na hlavní pracovní poměr. Legislativa nestanovuje žádná omezení, která by se týkala výše úvazku nebo výdělku. Právo živit se vlastní prací garantuje Základní listina práv a svobod a také Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Kde a jak hledat práci?

Na Prace.cz máte možnost zaškrtnout při hledání „vhodné pro OZP“. Nyní se objeví téměř 1 300 inzerátů z celé České republiky. Nabídky zahrnují například práci v call centru, na recepci, v administrativě, ale i ve výrobě, nebo v úklidových službách. Přes 20 nabídek je z IT oboru.

TIP: Vhodné nabídky práce najdete také na stránkách Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.  

U některých inzerátů na Prace.cz je u kategorie „vhodné i pro OZP“ specifikováno, jestli je potřeba do firmy dojíždět nebo ne, u jiných nabídek mohou být zase vyjmenované stupně invalidity osob se zdravotním postižením, pro které je práce vhodná. Podle toho se mohou kandidáti orientovat a rozmyslet si, jestli na nabídku reagovat.

Pokud kolonku OZP nezaškrtnete, můžete vybírat z míst pro všechny uchazeče a rozhodnout se podle nároků zaměstnavatele na kandidáta, jestli byste práci vzhledem ke svým možnostem zvládli.

 Mám upozornit předem, že jsem OZP?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Zda to zmínit například už v průvodním nebo motivačním dopisu, záleží na požadavcích, které zaměstnavatel na kandidáty klade, a na tom, jak by se slučovaly s možnostmi kandidáta.

V případě pozic, které jsou vhodné i pro OZP, je na místě uvést, že žadatel spadá do této kategorie. Měl by ale vždy alespoň krátce vysvětlit, v čem ho zdravotní postižení omezuje, například že nemůže celý den stát nebo že potřebuje pomůcku, jako je například speciální monitor počítače kvůli zhoršenému zraku.

Jestliže je člověk OZP, ale reaguje na nabídku práce, v níž ho jeho zdravotní postižení nijak neomezuje, není nezbytné to předem oznamovat. Jako třeba grafik, který potřebuje k chůzi berle či jinou oporu, což v práci u počítače nijak neomezuje, nesídlí-li tedy firma ve 12. patře bez výtahu.   

Co říkat na pohovoru?

Postupujte jako každý jiný kandidát, tedy zaměřte se na své znalosti, praxi a dovednosti. Především ty je potřeba v životopisu, v motivačním dopisu a během pohovoru prodat. Zaměstnavatel potřebuje vědět, co pro něj můžete udělat a v čem pro něj můžete být užiteční. Samozřejmě v rámci svých možností, které je potřeba na pohovoru probrat. Hovořit otevřeně o svých omezeních i případných pomůckách, které vám je umožní překonat, je základem pro dobře nastavenou spolupráci.

Nezapomínejte také na to, že jste osobnost s jedinečnými zkušenostmi, které nikdo jiný nemá. Nejspíš jste i kvůli svým zdravotním potížím překonali mnohé překážky a takový člověk může být pro firmu velmi cenný.

Podívejte se, jaké nabídky server Prace.cz pro osoby se zdravotním postižením nabízí.

 

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz