Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak na rekvalifikaci: truhlář, nábytkář

Tipy a články: Jak na rekvalifikaci: truhlář, nábytkář

Baví vás práce se dřevem? Pak možná přemýšlíte nad rekvalifikačním kurzem truhlář nábytkář či umělecký truhlář. S novou odborností se můžete nechat zaměstnat nebo rozjet vlastní podnikání.

Jaké musím mít vzdělání a zkušenosti?

Rekvalifikačním kurzem truhlář nábytkář může projít kdokoliv se základním vzděláním. Nemusíte tedy vlastnit výuční list ani maturitní vysvědčení. Kurzem může projít kdokoliv, kdo má zájem, praxe v oboru není podmínkou.

Podle čeho si mám kurz pro truhláře vybrat?

Uchazečům evidovaným na úřadě práce zpravidla rekvalifikaci hradí stát. Informujte se na svém úřadě práce o podmínkách. Rekvalifikačním kurzem můžete projít i ze svého vlastního zájmu, v takovém případě si jej musíte zaplatit sami. Určitě si ověřte, že vámi vybraný poskytovatel kurzu má akreditaci ministerstva školství. Bez ní bude závěrečné osvědčení bezcenné.

Jak dlouho kurz trvá?

Lidé se středoškolským vzděláním projdou kurzem v délce 300 hodin. Ti, kdo mají jen základní školu, se musí vzdělávat 600 hodin. Kromě praktického výcviku se naučíte rozkreslit si zhotovovaný výrobek, orientovat se v materiálech a technologiích a vhodně je volit. Absolvent kurzu prokáže své znalosti odbornou zkouškou.

Chci se stát truhlářem a založit si živnost

Truhlářství a podlahářství se řadí k takzvaným řemeslným živnostem. K získání živnostenského listu musíte doložit doklad o vzdělání, například výuční list, maturitní vysvědčení nebo právě osvědčení o rekvalifikaci. Doložit musíte také nejméně roční praxi v oboru.

TIP: Pracovní nabídky pro obor truhlář

Prace.cz

Kam dál?

Kdy vzniká nárok na odstupné

Právní rádce – články, vzory smluv

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz