Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kuchařů se hlásí průměrně 13 a nabízí se jim od 33 do 41 tisíc. A jak jsou na tom další pozice?

Tipy a články: Kuchařů se hlásí průměrně 13 a nabízí se jim od 33 do 41 tisíc. A jak jsou na tom další pozice?

Každý rok, dokonce několikrát, sbíráme data o inzerovaných pozicích, nabízených mzdách i počtech reakcí kandidátů. Víme tak, kolik lidí se hlásí na jaká místa i jaká odměna je jim průměrně nabízena. Plus pro vás máme souhrn toho nejdůležitějšího, co se na pracovním trhu děje.

Kandidátů meziročně přibylo

Pro uchazeče o práci to nebývá dobrá zpráva. Znamená to, že se jich na jedno místo hlásí víc a konkurence je tak větší. Není to ale tak horké. Podívali jsme se, kolik lidí hledalo práci loni na jaře a kolik letos. Z porovnání je jasné, že počet uchazečů hledajících práci na pracovních portálech včetně Prace.cz skutečně vzrostl. Například letos v březnu se množství zaslaných CV zvýšilo asi o 20 %, tedy oproti březnu předchozího roku.

Toto číslo může vypadat na první pohled vysoké. Jenže je třeba vzít v potaz, že loni v březnu byl počet zaslaných životopisů extrémně nízký v důsledku vypuknutí války na Ukrajině. Lidé se drželi jistoty a do změny práce se zrovna nehrnuli, zatímco nabídek práce bylo hodně. Asi pětinový nárůst reakcí tedy neznamená, že je uchazečů na pracovním trhu nějak přehnaně mnoho, spíš se situace vrátila do standardnější hladiny oproti předchozímu vychýlení. Záleží také na pozici.

Kde je největší a kde nejmenší konkurence?

Platí, že u pozic, u kterých jsou potřeba spíš obecnější, méně specializované znalosti, jako je skladník, číšník nebo recepční, se hlásí v průměru přes 20 lidí. Tam je skutečně konkurence vyšší. Nabízené mzdy na těchto pozicích se na Prace.cz průměrně pohybují přibližně od 28 tisíc do 35 tisíc korun měsíčně.

 Od deseti do dvaceti uchazečů projeví nejčastěji zájem o práci kuchaře, vedoucího úseku prodejny, řidiče nebo řidiče vysokozdvižného vozíku. Posledně jmenovanému je na Prace.cz nabízena mzda průměrně od 28 do 33 tisíc korun. Kuchař, řidič nebo vedoucí úseku v obchodě si ale mohou nejčastěji přijít na odměnu ve výši od 33 do 41 tisíc korun.

TIP: Máte zájem spíš o brigádu? Jejich sezona už se rozjela. Ať hledáte jen na léto, nebo na delší dobu, podívejte se k nám.

Nejméně uspokojený zájem náborářů panuje u pozic náročných na znalosti, zejména technické. V případě profesí, jako je nástrojař, svářeč, strojní zámečník nebo elektrotechnik, odpoví na inzerát průměrně sotva pět lidí, a to je hodně málo. Průměrná mzda nabízená nástrojařům a strojním zámečníkům se pohybuje od 32 do 40 tisíc korun, mzda svářeče se objevuje v inzerátech v rozmezí asi o dva tisíce vyšším a elektrotechnik může dostat nejčastěji až mezi 36 a 47 tisíci korun.   

Podobně neradostně z hlediska počtu kandidátů jsou na tom i nabídky práce sociálního pracovníka nebo zdravotní sestry, na které se hlásí okolo šesti lidí. Nabízená mzda sociálního pracovníka není vskutku vysoká, pohybuje v průměru od 27 do 30 tisíc korun. To zdravotní sestra může nastupovat nejčastěji za mzdu od 34 do 42 tisíc korun.

Kolik je volných míst?

V meziročním srovnání je jich méně, to je pravda. Ale i v tomto případě je nutné vzít v úvahu, že loni touto dobou firmy sháněly zaměstnance nadprůměrně, z hlediska našich statistik dokonce rekordně.

Oproti situaci před rokem jsou firmy letos skutečně opatrnější, více zvažují, které pozice obsadí. Někdy také nábor odkládají a čekají, až si budou jistější, že situaci ustojí. Práce je ale pořád dost a kandidátů rozumné množství. 

Ty nejzajímavější pracovní nabídky na vás čekají na Prace.cz. U poloviny z nich je zveřejněna mzda. Tak se podívejte.  

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz