Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rozjíždí se sezona brigád. Známe tři otázky, na které si odpovědět, než se dáte do hledání

Tipy a články: Rozjíždí se sezona brigád. Známe tři otázky, na které si odpovědět, než se dáte do hledání

Najít si dobrou brigádu není jen tak. I když se většinou jedná spíš o krátkodobější spolupráci se zaměstnavatelem, může vám brigáda zajistit slušný výdělek, případně potřebnou praxi. Jestliže chcete brigádu především na léto, nenechávejte její shánění na poslední chvíli a začněte pátrat po té správné už v průběhu května. Hledání bude snazší, když si odpovíte na tři zásadní otázky.

Jaký typ práce bych potřeboval/a?

U nás na Prace.cz najdete neuvěřitelně širokou paletu brigád. Aktuálně máme přes  1 300 nabídek od vybalování a balení zboží, přes výpomoc v rychlých občerstveních nebo obchodech, až po recepční a asistenty/ky v různých firmách.

Zejména studenti by si měli ujasnit, jestli pojmou brigádu jako užitečnou praxi pro další kariéru, nebo jako přivýdělek, kterým se v CV nemusejí nutně pyšnit. Pokud se někdo rozhodne pro první možnost, měl by počítat s tím, že budou na brigádníka kladeny určité požadavky, co se znalostí jazyků, účetnictví nebo práce s nějakou aplikací týče.

V neposlední řadě lze brigádu pojmout jako sbírání zkušeností v zajímavém prostředí, například v roli komparsu při filmovém natáčení nebo asistenta/ky v psím hotelu.

Kolik času mohu brigádě věnovat?

Než začnete shánět brigádu, měli byste se zamyslet nejen nad tím, kolik hodin týdně, případně měsíčně můžete brigádě věnovat, ale také kolik měsíců si plánujete přivydělávat. Především firmy, které nabízejí složitější práci ve finančnictví nebo i v administrativě, chtějí brigádníka na delší dobu, třeba na půl roku nebo i rok. Jestliže víte, že tak dlouho brigádničit nemůžete nebo nechcete, je lepší hledat krátkodobější spolupráci.  

Jakou si představuji odměnu?

Na Práce.cz si můžete výši odměny (kromě jiných kritérií, jako je region či obor) nastavit. Částky měsíční odměny jsou přepočítány i na hodinové honoráře, takže se lze snadno orientovat. Po zadání vám vyjedou pouze ty nabídky, které požadovanou odměnu nabízejí. Některé inzeráty také rovnou oznamují, že zaměstnavatel dává výplatu týdně.

Nezapomeňte, že i za práci na dohody (o provedení práce a o pracovní činnosti), na které se brigáda nejčastěji uzavírá, musíte dostat aspoň minimální mzdu, která je pro rok 2023 stanovena na 17 300 korun hrubého za měsíc práce. Pokud někdo pracuje kratší dobu, než je měsíc, musí dostat alespoň 103 korun a 80 haléřů za hodinu. 

Co je dobré si dále zjistit

  • Možnosti plánovat si směny – některé firmy chtějí brigádníky na čtyři hodiny denně, jinde je možné si počet hodin určených na týden odpracovat více podle vlastních preferencí. Lze také narazit na možnost práce z domova po určité době.
  • Pomůcky – co všechno vám zaměstnavatel poskytne za pomůcky a co si budete muset případně zajistit sami?
  • Typ smlouvy – také si s budoucím zaměstnavatelem ujasněte typ dohody, kterou spolu uzavřete. U brigád jsou to nejčastěji dohody o provedení práce nebo o provedení činnosti. Sezónní práci, zvlášť je-li na delší dobu, je však možné sjednat si i s klasickou pracovní smlouvou na dobu určitou.

Na Prace.cz najdete přivýdělky, brigády i zkrácené pracovní úvazky. Všechno pěkně pod jednou střechou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz