Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Máte dvě nabídky a čas tlačí: pro kterou se rozhodnout?

Tipy a články: Máte dvě nabídky a čas tlačí: pro kterou se rozhodnout?

V dnešní době to není žádné sci-fi. Firmy vystavují hodně nabídek, a tak se může stát, že si vás vyberou hned dvě společnosti najednou. A to si pište, že není jedno, na kterou nabídku kývnete. Položte si následujících 8 otázek a budete mít jasno.

22. 8. 2018

1. Kolik si vydělám?

Je to tak, výše mzdy hraje zásadní roli. Pokud však mezi sebou porovnáváte nabídky dvou různých zaměstnavatelů, nezapomeňte, že odměna není jen to, co vám každý měsíc přijde na účet. Zahrnuje i nejrůznější benefity, které firma nabízí. Mohou se týkat dnů dovolené navíc, stravenek, finančních bonusů, speciální lékařské péče, firemní školky nebo vzdělávání.

2. Jak je práce daleko?

Co si budeme povídat, z dvouhodinového dojíždění málokdo skáče radostí do stropu. Při rozhodování proto zvažte, zda vám vyhovuje lokalita. Zjistěte si, jak je pracoviště dostupné MHD nebo jestli se dá před firmou zaparkovat. Klidně si cestu do nové práce zkuste nanečisto: pěkně ráno ve špičce, ať víte, co vás čeká. Tip: Některé firmy lidem přispívají na dopravu nebo organizují hromadné svozy.

» Co vám firma může dát navíc k platu

↑ Rozhodování mezi dvěma zajímavými nabídkami může být těžké.

3. Co budu každý den dělat?

V zaměstnání strávíte přibližně 40 hodin týdně. Rozmyslete si proto, zda vás bude bavit náplň práce. Každý je jedinečný a hledá něco jiného. Vyhovuje vám rutina? Nebo chcete práci, kde se hlavně naučíte něco nového? Pak si takovou vyberte. Každý je jiný, a proto se nenechte přesvědčit rodinou či známými o tom, co je pro vás nejlepší. To víte hlavně vy sami!

4. Jaká bude pracovní doba?

Začátek a konec pracovní doby může převážit vše ostatní, a to zejména v případě, že se staráte o malé dítě nebo máte jiné zodpovědnosti, které nelze jen tak přehodit. Jsou zaměstnání, kde vám se směnami vyjdou vstříc. V jiných to bohužel možné není. Pokud vám však leží na stole dvě nabídky, porovnejte je i z tohoto hlediska. Trvají na striktním začátku a konci pracovní doby? Dodržují pevně dané přestávky? Nebo je to tam volnější?

5. Jak na mě působil potenciální šéf?

Během pohovoru jste se nejspíš potkali s možným nadřízeným. Budete s ním ve velmi úzkém kontaktu, a proto byste si měli rozumět. Pokud máte hned na začátku pochybnosti, pečlivě zvažte, zda chcete trávit osm hodin denně s takovým člověkem.

6. Kdo budou mí kolegové?

Po šéfovi je důležitý také kolektiv. Parta, se kterou budete každý den řešit starosti i radosti pracovního dne. Pokud v daném týmu znáte člověka, který na obdobné pozici pracuje, je určitě dobré se zeptat na jeho pocity a názory.

» Kolegové, se kterými se těžko vychází (a co na ně platí)

7. O jakou firmu se jedná?

Ve firmě jste byli minimálně jednou na pohovoru. Určitě na vás nějak působila. Co se vám na setkání líbilo a co naopak nelíbilo? Jak vypadalo prostředí areálu firmy, výroby, recepce a podobně? Je to společnost s dlouholetou tradicí, nebo na trhu působí sotva půl roku? Ideální je opět zabrousit do okruhu známých, kteří s danou firmou mají zkušenosti a zeptat se jich

» Obyčejná práce, nebo srdcovka? Tohle vám pomůže si správně vybrat

8. Co říká můj šestý smysl?

Všechny výše zmíněné body jsou pro rozhodování důležité. Může se však stát, že už jste si na vše odpověděli, ale pořád váháte. „Něco“ vám říká, že to prostě není ono. Pak nabídku nepřijímejte. Pokud už však jednou kývnete, dále nepřemýšlejte a stůjte si za svým rozhodnutím

  • Tip: Nabídka práce vám dodá sebevědomí. Užijte si to, ale v mezích slušnosti. Pokud potřebujete, řekněte si o čas na rozmyšlenou. Nenechte však druhou stranu dlouho čekat, ideální jsou dva až čtyři dny.

» Přejít na aktuální nabídky práce

Tereza Houštecká

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz