Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Mezery v životopise: tipy, jak je na pohovoru vysvětlíte

Tipy a články: Mezery v životopise: tipy, jak je na pohovoru vysvětlíte

  • Poslední aktualizace článku: 13. 3. 2019

Ne vždy se povede, že na sebe pracovní zkušenosti těsně navazují. V životopisu pak vznikne mezera, která personalistům neunikne. Jak na pohovoru ustát jejich šťourání a srozumitelně vysvětlit, proč máte mezi dvěma zaměstnáními pauzu?

Proč mezery vznikají

Můžete strávit pár měsíců na úřadu práce, zůstat tři roky doma s dítětem nebo se třeba starat o nemocnou babičku. V životopisu pak vznikne mezera.

Nebo pauza vznikne tak, jak to zažil čtenář Pavel. Pracoval 11 let pro jednoho zaměstnavatele a dostal výpověď pro nadbytečnost. Hned si našel nové místo, jenže práce mu vůbec nesedla. Proto odešel ještě ve zkušebce.
Pavel nevěděl, jak to uvést v životopisu. Obával se, že bude vypadat nespolehlivě. Nabízelo se proto tuhle krátkou pracovní zkušenost vůbec neuvádět a vymyslet si, že předchozí 11leté zaměstnání trvalo o měsíc déle. Tím by se mezera v životopise zakryla.

Jenže: co kdyby se tohle čarování s daty na pohovoru provalilo? Teprve pak by Pavel mohl vzít jed na to, že působí nedůvěryhodně.

Napište, jak to bylo

Pavlovi jsme poradili, ať v životopise všechno uvede podle pravdy. Stejnou radu dáváme i vám. Každému se může stát, že si vybere špatně a odejde ještě ve zkušebce.

Konkrétně v případě Pavla nový zaměstnavatel jasně uvidí, že v předminulé práci vydržel dlouhých jedenáct let. Těžko si ho tedy zařadí mezi ty, kteří práce střídají „jako ponožky“.

Zrovna tak se každému může stát, že práci ztratí a ocitne se na pracáku. Opět: není žádná ostuda to v životopisu uvést. Ideálně, pokud doplníte, čemu jste se během této doby věnovali. Například navštěvovali rekvalifikační kurz, učili se anglicky nebo prostě intenzivně sháněli novou práci. Zaměstnavatel uvidí snahu a nemá důvod na vás koukat skrz prsty.

» Co vás čeká na úřadu práce

Dva měsíce, nebo dva roky?

Pokud chcete, aby váš životopis působil důvěryhodně, uvádějte pracovní zkušenosti včetně měsíců, kdy začaly a skončily. Jinak se otevírá prostor pro pochybnosti.
Podívejte se na tuto praktickou ukázku:

  • 12/2017 – 01/2018: Asistentka ve společnosti ABC
  • 2017 – 2018: Asistentka ve společnosti ABC

Vidíte popsanou jednu a tu samou pracovní zkušenost. Z prvního příkladu je jasné, že trvala pouhé dva měsíce. U druhého příkladu už to tak průhledné není. Dotyčná asistentka mohla ve firmě ABC strávit pár měsíců, ale i plné dva roky.

Pokud v životopise uvedete jen roky, personalisté zbystří. Je to totiž dost častý způsob, jak se uchazeči snaží mezery zakrýt.

Některé mezery jsou normální

  • Mezera v životopise kvůli nezaměstnanosti není nic extra výjimečného. Personalisté nežijí na Marsu a vědí, že se to může stát.
  • A co když jste delší dobu marodili, starali se o nemocného člena rodiny nebo si dali pracovní pauzu kvůli péči o děti? Opět platí: klidně to do životopisu napište. Je to vždy lepší, než nechat nenavazující data úplně bez vysvětlení.
  • Život přináší různé situace, které nás z pracovního procesu mohou na čas vyřadit. Většina mezer, které v životopisech vznikají, se dají srozumitelně objasnit. Problém nastává v případě, že za sebou nemáte skoro žádnou praxi a váš životopis vypadá spíše jako jedna velká mezera. To už se pak vysvětluje opravdu poměrně těžko…

Jak to vidí zaměstnavatelé

Personalistům bude pravděpodobně jedno, že jste si mezi dvěma zaměstnáními udělali týdenní volno a jeli na dovolenou. Na otázky se však připravte, pokud máte v životopisu mezeru delší než 3 měsíce.

Pak se dá očekávat, že personalisty bude zajímat, jak pauza vznikla. Rozmyslete si dopředu pár vět, které jim k tomu řeknete. Nemusíte vůbec zacházet do osobních podrobností. Stručně vysvětlete, co se stalo, že mezera vznikla a co jste během ní dělali.

Víme, že na pohovoru nervy pracují na plné obrátky, ale i tak: snažte se při vysvětlování působit sebevědomě. Pokud začnete koktat a těkat očima, personalista si bude tuplem myslet, že něco zakrýváte. I když to tak ve skutečnosti není.

» Podívat se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz