Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Odmítli vás a třeba už poněkolikáté? Nenechte se tím zdeptat a jděte dál

Tipy a články: Odmítli vás a třeba už poněkolikáté? Nenechte se tím zdeptat a jděte dál

O to místo jste hodně stáli. Požadavkům jste odpovídali kvalifikací i praxí, ale zaměstnavatel dal přednost někomu jinému. Cítíte se nejspíš naštvaní, načež vztek přechází v lítost a chuť se na další pokusy vykašlat, protože to stejně nemá cenu. Utápět se v pocitech zmaru ale ničemu nepomůže. Čím dřív se z toho oklepete, tím lépe. Třeba vás k tomu inspirujeme.

V životě přicházejí i nezdary

Pokud se nám nedaří, a třeba opakovaně, nemá to naši psychiku zrovna povzbuzující účinek. Je však dobré si v takové chvíli uvědomit, že i nezdary k životu patří. Problém je v tom, že v dnešní době se na nás ze sociálních sítí valí příběhy jen a jen o štěstí a nekonečném úspěchu. O selháních málokdo své kamarády a známé informuje. O to hůř si člověk připadá, když něco nevychází podle plánů. Jenže věřte tomu, že nejste sami, kdo čas od času zažívá temnější období. Porážky a ztráty jsou důležitou součástí našich životů. Stejně důležité ale je nenechat se jimi semlít. Nesnažte se tedy být Supermanem, který musí vždycky všechno zvládnout. Pomyslete spíš na bájného Fénixe, zvíře, které přežije vlastní smrt a povstane z popela.

Poučte se z vlastních chyb

Když se něco nedaří, je lehké hledat chybu u druhých a svádět nepříznivý vývoj na okolí. Těžší je zamyslet se a přiznat si, že jsme přece jenom mohli udělat něco lépe. Víc přizpůsobit životopis vypsané pozici? Opatřit ho motivačním dopisem? Zjistit si toho víc o firmě a jejích produktech? Nebo jste se během pohovoru cítili zaskočeni a nechali jste se zatlačit někam, například k hanění minulého zaměstnavatele, kam jste nechtěli?  Zkuste být sami k sobě upřímní a uvědomit si, co byste mohli do budoucna zlepšit.

Zeptejte se na zpětnou vazbu

Pokud si opravdu nejste vědomi žádné zásadní chyby, zkuste zavolat do firmy a zeptat se na důvod, proč jste byli odmítnuti. Možná se dozvíte jen něco v tom smyslu, že byl jiný kandidát lepší, nicméně třeba vám personalista odhalí určitý nedostatek, kterého si nejste vědomi a který by šlo příště odstranit.

Uvědomte si, co se povedlo

Zamyslete se také nad tím, co jste udělali dobře. Pokud vás pozvali do dalšího výběrového kola, co bylo příčinou? Co se jim na vašem CV nejvíc líbilo, jaké vaše zkušenosti a dovednosti jim přišly zajímavé? Právě na těch můžete během dalších pokusů stavět.

Neutápějte se v pocitu viny a sebelítosti

Uvědomit si vlastní chyby je dobrý začátek k tomu, abyste příště obstáli lépe. Rozhodně ne k tomu, abyste se mohli začít sebeobviňovat z neschopnosti, z níž není uniku. Jestliže vás takové chmurné myšlenky přepadají, vzpomeňte si na to, co se vám v životě povedlo. A nemusí to být zdaleka jen v práci. To, že se vám teď něco nedaří, neznamená, že už se vám nepovede nikdy nic. Byť se vám to teď tak může jevit. Nepodrážejte sami sobě nohy.

Z příběhů si berte inspiraci

O tom, že lidé o sobě rádi šíří jen to pozitivní, už byla řeč. Berte proto s rezervou příběhy, ať už svých známých nebo vyčtených z médií, o lidech, kteří sehnali práci během dvou týdnů. Třeba vzali místo za podmínek, na které vy byste nepřistoupili, ale tím už se nepochlubili. Či měli prostě kliku a vyšlo jim to. Nenechte se takovými příklady zdeptat. Obvykle člověk obešle okolo 20 zaměstnavatelů a obejde zhruba šest pohovorů, než mu nějaké místo vyjde.

Na druhou stranu si zkuste z vyprávění vzít inspiraci. Sehnal bývalý kolega, kterého propustili spolu s vámi, místo díky známým? Zkuste stejný postup. Obvolejte lidi ve svém adresáři a zeptejte se, jestli nevědí o nějaké práci, případně je poproste, aby se vám ozvali, kdyby se o nějakém zaměstnání dozvěděli. Víte o člověku, kterému nabídli práci díky známosti z profesní či zájmové skupiny na sociálních sítích? Pokuste se o něco podobného.

Změňte taktiku

Možná, že je chyba v tom, že nereagujete na ty správné inzeráty. Odpovídat byste měli na nabídky, u kterých splňujete alespoň 80 % požadavků. Jestli je to výrazně méně, vaše úspěšnost nemusí být vysoká. To neznamená, že byste na takové inzeráty neměli vůbec odpovídat. Čas od času není od věci, pokud si to člověk zkusí. Nicméně je rozumné rozprostřít své reakce mezi různé typy nabídek – od těch, na něž tak tak dosáhnete až po ty, jejichž požadavky splňujete „s přehledem“.

Sledujte také trh, a pokud se ucházíte o místo v odvětví, kde je zrovna málo pozic, je na zvážení, jestli nezkusit štěstí v jiném oboru.

Podívejte se na nabídky na prace.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz