Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Odstupné, příplatky za přesčasy a další věci, na které máte právo

Tipy a články: Odstupné, příplatky za přesčasy a další věci, na které máte právo

Zákoník práce zaměstnance chrání a přiznává jim řadu práv. Ne o všem ale lidé vědí. Víte například, že z odstupného se neplatí zdravotní ani sociální pojištění?

  • Poslední aktualizace článku: 25. 4. 2018

Odstupné při výpovědi

Pokud vám zaměstnavatel dává výpověď z organizačních důvodů (tzv. nadbytečnost), neodcházíte s prázdnou. Ze zákona máte nárok na odstupné. Kolik přesně dostanete, záleží na tom, jak dlouho trval váš pracovní poměr:

  • Méně než 1 rok: dostanete 1 měsíční plat

  • 1 – 2 roky: dostanete 2 měsíční platy

  • 2 a více let: dostanete 3 měsíční platy

Dostat v práci výpověď je nepříjemná životní zkušenost, kterou si nejspíš každý rád odpustí. Dobrou zprávou alespoň je, že z odstupného nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění.
» Více o nároku na odstupné

Když firma dluží výplatu

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu ještě 15 dní po splatnosti, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit. Nárok na své peníze tím samozřejmě neztrácíte.
Pozor však na to, jak se to počítá. I když máte ve smlouvě uvedeno, že vám výplatu musí poslat například každého 10. v měsíci, z pohledu zákoníku práce je to pouze orientační údaj.
Zákon to vidí tak, že například výplatu za duben vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce května. Poté běží zmíněná 15denní lhůta. Pokud ani 16. června nemáte peníze na účtě, můžete okamžitě skončit.
» Co dělat, když vám zaměstanvatel dluží mzdu

Příplatky za přesčasy

Práci přesčas by vám zaměstnavatel měl nařizovat jen výjimečně. Zákoník práce tu počítá i s určitým limitem: za rok je možné odpracovat nejvýše 150 přesčasových hodin.
Pokud děláte přesčas, máte nárok na příspěvek. Dostanete o 25 % více než normálně. Například pokud vaše běžná odměna činí 100 Kč za hodinu, za jednu přesčasovou hodinu dostanete 100 Kč + 25 %. Dohromady tedy 125 Kč.
Místo příplatku vám zaměstnavatel může nabídnout náhradní volno.
» Více o příplatcích za přesčasy

Přivýdělek na mateřské

Maminky často zajímá, jestli si mohou při mateřské nebo rodičovské dovolené přivydělávat. Dobrá zpráva: jde to. Je je třeba ohlídat si pár formalit.
Pokud je žena na mateřské, nesmí dělat svou předchozí práci. Pokud by si chtěla přivydělat u zaměstnavatele, kde pracovala před porodem, pracovní smlouva musí být uzavřená na jiný druh práce. Například pokud žena před porodem dělala ve firmě účetní, během mateřské si tam může přivydělávat jako asistentka.
» Jak si přivydělat na mateřské

Nemoc ve zkušební době

Nemoc si nevybírá. Proto se vám může stát, že „lehnete“ ve zkušební době. Nejspíš však víte, že během „zkušebky“ vás zaměstnavatel může kdykoliv propustit i bez udání důvodu.
Jedinou výjimkou je právě nemoc. Proti okamžité výpovědi jste chráněni prvních 14 dní, kdy marodíte. Poté už vám firma bohužel může výpověď doručit.
» Co když onemocním ve zkušební doběPrace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz