Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Příplatky za přesčasy, odstupné a další věci, na které máte právo

Tipy a články: Příplatky za přesčasy, odstupné a další věci, na které máte právo

Věděli jste, že z odstupného se neplatí zdravotní ani sociální pojištění? Přečtěte si, na co máte právo, když vás zaměstnavatel propouští nebo nařizuje přesčasy.

  • Poslední aktualizace článku: 2. 9. 2020

Příplatky za přesčasy

V první řadě platí, že práci přesčas by měl zaměstnavatel nařizovat jen výjimečně. Přesčasy ze své podstaty nelze plánovat předem. Pokud to zaměstnavatel dělá, ohraďte se. Zastat se vás může i inspektorát práce ve vašem kraji. Navíc platí omezení, že za rok smíte odpracovat maximálně 150 přesčasových hodin.

Pokud pracujete přesčas, máte nárok na 25% příplatek. Například pokud vaše běžná odměna činí 100 Kč na hodinu, za jednu přesčasovou hodinu dostanete 100 Kč + 25 %. Dohromady tedy 125 Kč.

Místo příplatku vám zaměstnavatel může nabídnout náhradní volno. S tím ale nemusíte souhlasit. Z pohledu zákoníku práce je totiž příplatek tou hlavní variantou.

» Jak je to s příplatky za přesčasy

Nárok na odstupné

Pokud vám zaměstnavatel dává výpověď z organizačních důvodů (tzv. pro nadbytečnost), neodcházíte s prázdnou. Ze zákona máte nárok na odstupné. Kolik platů dostanete, záleží na délce trvání pracovního poměru:

  • Méně než 1 rok: dostanete jeden měsíční plat
  • 1–2 roky: dostanete dva měsíční platy
  • 2 a více let: dostanete tři měsíční platy

Dostat výpověď je nepříjemná zkušenost, kterou si nejspíš každý rád odpustí. Dobrou zprávou alespoň je, že z odstupného nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění.

Pokud vás propouští, doporučujeme ohlídat si, aby ve výpovědi jednoznačně zaznělo, že pracovní poměr skončil z organizačních důvodů. Díky tomu se nepřipravíte o odstupné a úřad práce vám přizná vyšší výměru podpory v nezaměstnanosti.

» Co vás čeká na úřadu práce

Zaměstnavatel mi dluží výplatu

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu 15 dní a déle po splatnosti, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit. Nárok na své peníze samozřejmě neztrácíte. Pozor však na to, jak se to počítá:

  • I když máte ve smlouvě uvedeno, že vám firma pošle výplatu například každého 10. v měsíci, z pohledu zákoníku práce je to pouze orientační údaj.
  • Zákon to vidí tak, že například výplatu za září vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce října. Poté běží zmíněná 15denní lhůta.
  • Takže pokud ani 16. listopadu nemáte peníze na účtu, můžete okamžitě skončit. K tomu dostanete ještě dva průměrné měsíční platy. Není to přímo odstupné, ale náhrada mzdy za dvouměsíční výpovědní dobu, která však neproběhla.

» Jak postupovat, když zaměstnavatel dluží mzdu

Přivýdělek na mateřské

Maminky často zajímá, jestli si mohou při mateřské nebo rodičovské dovolené přivydělávat. Dobrá zpráva: jde to. Jenom je potřeba ohlídat pár formalit.

  • Pokud je žena na mateřské, nesmí dělat svou předchozí práci. Pokud by si chtěla přivydělat u zaměstnavatele, kde pracovala před porodem, pracovní smlouva musí být uzavřená na jiný druh práce. Například pokud žena před porodem dělala ve firmě účetní, během mateřské si tam může přivydělávat jako asistentka.
  • Rodičovská dovolená přináší ještě méně omezení. Jakoukoliv výdělečnou činnost můžete provozovat zcela volně. Můžete tedy nastoupit ke svému předchozímu zaměstnavateli nebo si najít přivýdělek v jiné firmě. Kvůli přivýdělku určitě není nutné dávat výpověď tam, kde vám drží místo a kam se plánujete po rodičovské vrátit.

» Jak si přivydělat na mateřské a rodičovské dovolené

Nemoc ve zkušební době

Nemoc si nevybírá. Proto se může stát, že „lehnete“ ve zkušební době. Nejspíš však víte, že během ní vás zaměstnavatel může kdykoliv propustit i bez udání důvodu. Jedinou výjimkou je právě nemoc. Proti okamžité výpovědi jste chráněni prvních 14 dní, kdy marodíte. Poté už vám firma bohužel může výpověď doručit.

» Co když onemocním ve zkušební době

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz