Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pauza! Co se hodí vědět o čerpání přestávek

Tipy a články: Pauza! Co se hodí vědět o čerpání přestávek

Máte toho v práci tolik, že se nezastavíte? Nejspíš vám to rychle utíká. Ale i tak je dobré se na chvíli nadechnout, odpočinout si a nabrat síly na zdolávání dalších úkolů. Ono to není jen žádoucí, je to dokonce i povinnost stanovená zákoníkem práce. Pokud vás šéf nechává pracovat bez pauzy a tvrdí, že je to tak v pořádku, braňte se. Jak? Dozvíte se v článku.

  • Poslední aktualizace článku: 18. 6. 2020

1. Přestávka na jídlo a oddych

Máte právo si ji vybrat nejdéle po 6 hodinách nepřerušované práce. Přestávka musí trvat alespoň 30 minut. Můžete si ji vzít naráz, nebo vám ji šéf může rozdělit třeba na tři díly. Nejdelší část však musí trvat nejméně 15 minut. Pauza se vybírá v průběhu dne, nelze ji čerpat na začátku ani na konci pracovní doby.

2. Šéf mě nutí pracovat nepřetržitě

Jeden čtenář se nás zeptal: „Dá se nějak ohradit proti množství zadané práce? Mám tolik přidělených klientů, že se nestíhám ani naobědvat.“ Co jsme mu odpověděli? Množství přidělené práce zákon bohužel neřeší. Na přestávku však máte právo. Pokud to zaměstnavatel nedodržuje, obraťte se na inspektorát práce ve vašem kraji. Podnět tam můžete poslat i anonymně.

↑ Nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce máte právo udělat si přestávku.

3. Pauza se nepočítá do pracovní doby

Je to skutečně tak – přestávky se nezapočítávají do pracovní doby.

  • Pokud tedy pracujete na plný úvazek (8 hodin denně), z práce ve skutečnosti odejdete až po 8,5 hodinách.
  • Pracujete-li 6 hodin denně (zkrácený úvazek), přestávku si brát nemusíte. Pokud však zaměstnavatel chce, abyste si odpočinuli už po čtyřech hodinách nepřetržité práce, je třeba to respektovat. Počítejte tedy s tím, že z práce odejdete až po 6,5 hodinách.
  • Děláte „dvanáctky“ a jedna půlhodinová přestávka je vám za celý den málo? Z pohledu zákoníku práce je to v pořádku. Pauzu si totiž musíte vybrat nejpozději po šesti hodinách nepřetržité práce. Druhá přestávka by tedy připadala až na samotný konec pracovní doby, kdy se čerpat nesmí.

4. Můžu si pauzu napracovat a odejít dřív?

To bohužel nelze. Přestávka je povinná nejen pro zaměstnavatele, který vám ji musí poskytnout, ale i pro vás. Nejde to tedy udělat tak, že místo polední pauzy budete pracovat a odejdete díky tomu o 30 minut dříve. Odpočinek je v průběhu dne důležitý, abyste svou práci mohli odvádět dobře.

» Tak, a dost: 5 posledních kapek, kvůli kterým lidé mění práci

5. Kde můžu trávit svou přestávku?

Chcete se na chvíli provětrat v parku? Nebo si zajít na oběd do restaurace? To během své přestávky samozřejmě můžete. Šéf vás nemůže nutit, abyste zůstávali na pracovišti. Hned po skončení přestávky však musíte být opět na svém místě a dělat to, co se od vás požaduje.

6. Kdo má nárok na bezpečnostní přestávky

  • Stojíte celý den u výrobní linky, jste řidič z povolání, pracujete v horku, zimě, ztížených podmínkách? Pak se vás vedle přestávek na jídlo a oddych budou týkat i takzvané bezpečnostní pauzy, které se počítají do pracovní doby.
  • Bezpečnostní přestávka se týká zaměstnanců, kteří dělají monotónní práce a těch, kteří si sami nemohou určit pracovní tempo. Určitě to znáte, pokud stojíte za linkou. Abyste stíhali, musíte se podřídit tempu stroje.
  • Při monotónní práci máte nárok každé dvě hodiny na 5 nebo 10 minut. Když budete činnosti střídat nebo vás někdo vystřídá, bezpečnostní přestávku nemusíte mít.
  • Pokud se stane, že máte přestávku na jídlo a zároveň bezpečnostní přestávku, výhodou je, že se vám celá obědová přestávka započítá do pracovní doby.

7. Jak dlouho se odpočívá mezi dvěma směnami

Pokud pracujete na směny, kromě přestávek vybíraných během dne se vás týká také minimální povinný odpočinek mezi dvěma „šichtami“. Ten musí podle zákona činit nejméně 11 hodin. V některých případech vám zaměstnavatel může přestávku mezi směnami zkrátit na 8 hodin, ale jen pod podmínkou, že vám následující odpočinek o „ukradené“ 4 hodiny prodlouží.

» Podívejte se na nové nabídky práce ve vašem oboru

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz