Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Ztratil jsem práci. Co mám dělat?

Tipy a články: Ztratil jsem práci. Co mám dělat?

Přijít o zaměstnání je podle psychologů podobně stresující jako svatba nebo dlouhodobý úraz. Ať už hrozba výpovědi visela nějakou dobu ve vzduchu nebo jste o místo přišli bez varování, čeká vás teď náročné období. Poradíme, co dělat v různých situacích.↑ Takže fakt končím?! Nebojte, dá se to řešit.

1. Dostal jsem výpověd. Mám nárok na odstupné?

Odstupné dostanete, pokud vás propustili z takzvaných organizačních důvodů. Tím se rozumí nadbytečnost nebo to, že firma nebo její část zaniká. Pokud jste u zaměstnavatele pracovali déle než dva roky, náleží vám odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Pokud pracovní poměr trval déle než rok, dostanete 2 platy. Kdo u firmy pracoval méně než rok, dostane pouze 1 plat.

2. Co mám říct lidem, když se budou ptát, co dělám?

Teď nic, zrovna mě totiž vyhodili. Hádáme, že to asi není odpověď, kterou chcete svému okolí nabídnout. Dotazy na práci přitom patří mezi častá konverzační témata a nelze se jim úplně vyhnout. Zejména dlouhodobě nezaměstaní vědí, jak nepříjemné tyto situace jsou. Zkuste do své odpovědi zapracovat budoucnost: „Zrovna se rozhlížím po nové příležitosti. Dlouho jsem pracoval v dopravě a zásobování,“ řekněte například. Třeba obratem dostanete tip na firmu, která hledá člověka s vaší odborností.

3. Kdy se mám přihlásit na úřad práce?

Pokud jste ztratili práci,  registrujte se na úřadu práce v místě trvalého bydliště do tří pracovních dnů. Na první návštěvu se musíte dostavit osobně.  S úředníkem se lze dohodnout, že další návštěvy absolvujete na jiném úřadu práce v ČR – to pokud bydlíte jinde, než máte napsáno v občance. Na úřad práce si přineste osobní doklady a dokumenty, které vám vystavil zaměstnavatel. Budou podkladem pro výplatu podpory v nezaměstnanosti.

4. Jak si mám hledat práci sám?

Spoléhat pouze na služby úřadu práce je krátkozraké. Novou práci musíte shánět i po vlastní ose. Obvolejte kamarády, známé, spolužáky a bývalé kolegy a zeptejte se, jestli o něčem nevědí. Založte si účet na Práce.cz – trvá to pár minut a nic to nestojí. Pak si můžete nastavit Agenta, který bude inzeráty prohlížet podle vašich kritérií a nejlepší vám posílat. Můžete sem také vložit svůj životopis a zpřístupnit jej firmám, které databázi pravidelně prohledávají. Na portálu Práce.cz denně přibývá spousta nabídek. Hledat nové místo můžete i podle svého regionu.
Jana Machálková, Práce.cz

Kam dál?

Co vás čeká na úřadu práce

Prodavači, dělníci, kuchaři. Ti jsou teď nejžádanější

Jak napsat životopis a průvodní dopis?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz