Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Ztratil jsem práci. Co mám dělat?

Tipy a články: Ztratil jsem práci. Co mám dělat?

Přijít o zaměstnání je nápor na psychiku. Ať už hrozba výpovědi visela nějakou dobu ve vzduchu, nebo jste o místo přišli bez varování, čeká vás teď náročné období. Poradíme, co dělat v různých situacích.

  • Poslední aktualizace článku: 8. 12. 2019

Dostal jsem výpověd. Mám nárok na odstupné?

Odstupné dostanete, pokud vás propustili z takzvaných organizačních důvodů. Tím se rozumí nadbytečnost nebo to, že firma nebo její část zaniká. Je však nutné, aby „organizační důvody“ byly uvedeny ve výpovědi nebo dohodě o ukončení pracovního poměru jako důvod, proč odcházíte. Pokud jste u zaměstnavatele pracovali déle než dva roky, náleží vám odstupné ve výši tří měsíčních platů. Pokud pracovní poměr trval déle než rok, dostanete dva platy. Kdo u firmy pracoval méně než rok, dostane pouze jeden plat.

» Kdy máte nárok na odstupné?

Ztráta práce je vždy nápor na psychiku. Poradíme, jak se s tím poprat.

Co mám říct lidem, když se budou ptát, co dělám?

„Teď nic, zrovna mě totiž vyhodili.“ – Hádáme, že to asi není odpověď, kterou chcete svému okolí nabídnout. Dotazy na práci přitom patří mezi častá konverzační témata a nelze se jim úplně vyhnout. Zejména dlouhodobě nezaměstnaní vědí, jak nepříjemné tyto situace jsou. Zkuste do své odpovědi zapracovat budoucnost: „Zrovna se rozhlížím po nové příležitosti. Dlouho jsem pracoval v dopravě a zásobování,“ řekněte například. Třeba obratem dostanete tip na firmu, která hledá člověka s vaší odborností.

Kdy se mám přihlásit na úřad práce?

Pokud jste ztratili práci,  registrujte se na úřadu práce v místě trvalého bydliště do tří pracovních dnů. Na první návštěvu se musíte dostavit osobně. S referentkou se lze dohodnout, že další návštěvy absolvujete na jiném úřadu práce v ČR – to pokud bydlíte jinde, než máte napsáno v občance. Na úřad práce si přineste osobní doklady a dokumenty, které vám vystavil zaměstnavatel. Budou podkladem pro výplatu podpory v nezaměstnanosti.

» Co vás čeká na úřadu práce?

Jak si mám hledat novou práci?

Spoléhat pouze na služby úřadu práce je krátkozraké. Novou práci musíte shánět i po vlastní ose. Obvolejte kamarády, známé, spolužáky a bývalé kolegy a zeptejte se, jestli o něčem nevědí. Založte si účet na Prace.cz – trvá to pár minut a nic to nestojí. Pak si můžete nastavit agenta, který bude inzeráty prohlížet podle vašich kritérií a nejlepší vám posílat.

» Podívat se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz