Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Jak je to s pokutami v práci a další právní dotazy

Právní rádce: Jak je to s pokutami v práci a další právní dotazy

Často se na nás obracíte s právními dotazy, kdy řešíte, jak dát správně výpověď nebo jestli máte nárok na odstupné. Udělejte si jasno.

2. 11. 2016

1. Jak dát výpověď ve zkušebce?

Jsem ve zkušební době. Našla jsem si však novou práci s nástupem od 15. listopadu. Chtěla bych se zeptat, jak správně ukončit pracovní poměr. Je možné přijít třeba 14. listopadu, předat výpověď a ten den už neodpracovat? Nebo to ve zkušební době musím oznámit více předem?

Prace.cz: Ve zkušební době můžete skončit kdykoliv. Stačí sepsat výpověď, předat ji zaměstnavateli a můžete odejít klidně z hodiny na hodinu. Nemusíte tedy nic hlásit předem.

2. Místo výplaty přišla pokuta

Pracuji jako řidič u jedné malé firmy. Nyní se stalo, že mi zaměstnavatel neposlal výplatu. Když jsem se po ní ptal, dozvěděl jsem se, že jsem způsobil nějaké škody na přívěsu, o kterých ale nic nevím. Má zaměstnavatel právo mi tyto peníze strhnout jako pokutu?

Prace.cz: Pokud jste podepsal hmotnou odpovědnost, zaměstnavatel vám může peníze strhávat, ale pouze za doložené škody. Vše musí být řádně vyúčtováno.

» Co vám firma může strhnout z platu

Co se týká dlužné výplaty, máte samozřejmě nárok na její vyplacení. Pokud by vám zaměstnavatel výplatu dlužil ještě 15 dní po splatnosti, můžete svůj pracovní poměr okamžitě ukončit. Jak se to počítá: Například mzdu za září vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do 31. října (bez ohledu na to, jaké datum splatnosti máte v pracovní smlouvě). Pak běží 15denní lhůta, během které má firma poslední možnost dát věci do pořádku. Pokud vám však peníze nedorazí na účet ani 16. listopadu, můžete dát okamžitou výpověď.

» Zaměstnavatel mi dluží výplatu

3. Prodloužili mi smlouvu, ale chci odejít

Před měsícem mi prodloužili smlouvu na dobu určitou o další rok. Jenže já si teď našel lepší práci. Rád bych se zeptal, jak podat výpověď? Můžu odejít kdykoliv ve tříměsíční zkušební době, nebo se mě bude týkat dvouměsíční výpovědní lhůta?

Prace.cz: Pokud vám prodloužili smlouvu na dobu určitou, žádná zkušební doba už se vás netýká. Tou procházíte pouze v úplně prvních třech měsících po nástupu do nové práce. Pokud tedy nyní chcete skončit, podejte buď výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou nebo se pokuste o ukončení pracovního poměru dohodou.

» Jak dát výpověď nebo skončit dohodou

4. Neustále nám nařizují přesčasy

Pracuji v nepřetržitém provozu. Jedná se o fyzicky náročnou práci na 12hodinové směny, pracujeme na krátký a dlouhý týden. V dlouhém týdnu nám zaměstnavatel nařizuje 8 hodin přesčasů a v krátkém týdnu dokonce 12 hodin. V krátkém týdnu nám přesčasy nařizuje i na soboty a neděle, i když ví, že volné víkendy máme v měsíci pouze dva. Když přesčasy odmítneme, vyhrožují nám stržením prémií. Tvrdí, že je hodně lidí na neschopenkách a podobně. Jak se máme bránit?

Prace.cz: Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel může přesčasy nařizovat, ale nesmí to být něco pravidelného. K přesčasům má docházet jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Doporučujeme obrátit se na inspekci práce – pobočky má v každém krajském městě a podnět tam můžete poslat i anonymně.

» Práce přesčas, na co si dát pozor?

5. Změnili mi směny

Firma nám chce od prosince změnit směny na osmihodinové. To znamená, že mi odpolední směna bude končit ve 23:55, přitom poslední vlak domů mi jede ve 23:29. Mohou mi směny takto změnit? A když s tím nesouhlasím a podám výpověď, mám nárok na odstupné?

Prace.cz: Pokud  máte směny stanovené v pracovní smlouvě, zaměstnavatel vám je nemůže bez vašeho souhlasu změnit. S odstupným je to bohužel tak, že se vyplácí pouze v případě, kdy vám výpověď dá zaměstnavatel (například z organizačních důvodů).

» Přejít na nové nabídky práce

Kam dál?

Právní rádce Prace.cz

Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Finanční poradce spočítal, jestli se vyplatí dojíždět

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz