Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Jak podat výpověď? 8 otázek a odpovědí

Právní rádce: Jak podat výpověď? 8 otázek a odpovědí

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů osm častých situací a poradíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

  • Poslední aktualizace článku: 19. 4. 2019

1. Můžu dát výpověď, když jsem na neschopence?

Výpověď můžete podat kdykoliv, tedy i během pracovní neschopnosti. Výpovědní doba vám začne běžet od prvního dne nového měsíce. Příklad: Podáte výpověď k 31. květnu. Výpovědní doba začne běžet 1. června a uplyne 31. července.

2. Chci odejít dohodou. Jak na to?

Měli byste vědět, že ukončení pracovního poměru dohodou nelze zaměstnavateli jen tak předat. To je rozdíl proti klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní dobou. Na znění dohody se vždy musí domluvit oba, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel. Pokud končíte dohodou, můžete odejít k datu, na kterém se společně domluvíte. I dohoda se uzavírá písemně.

↑ Výpověď můžete podat kdykoliv, tedy třeba i během pracovní neschopnosti.

3. Končí mi smlouva na dobu určitou. Mám podat výpověď?

Nemusíte. Smlouva na dobu určitou uplyne automaticky datem, ke kterému je sjednána. Zaměstnavatel vám ale může nabídnout prodloužení smlouvy. Záleží na vás, zda na to kývnete, nebo ne.

» Jak je to se smlouvami na dobu určitou

4. Když podám výpověď sama, prý nedostanu podporu. Je to pravda?

Není. Pokud podáte výpověď sama a půjdete se zapsat na úřad práce, dostanete podporu ve snížené sazbě (45 % předchozích příjmů). Vyšší sazbu podpory v nezaměstnanosti (65 % předchozích příjmů) dostanete, pokud výpověď podáte z tzv. vážného důvodu (péče o dítě do 4 let, zdravotní důvody apod.)

» Co vás čeká na úřadu práce

5. Dal jsem výpověď, ale pak jsme se s šéfem dohodli, že zůstanu. Musíme uzavřít novou smlouvu, nebo stačí sepsat dodatek?

V tomto případě je to ještě jednodušší – stačí, když zaměstnavatel skartuje výpověď. Pak bude i nadále platit vaše původní pracovní smlouva.

6. Podal jsem výpověď a našel si novou práci. Chtějí, abych nastoupil co nejdříve. Můžu si zkrátit výpovědní dobu?

Výpovědní dobu lze zkrátit jen po dohodě se zaměstnavatelem. Pokud s tím šéf nebude souhlasit, nezbývá bohužel nic jiného, než výpovědní dobu dodržet až do konce.

» Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

7. Zaměstnavatel mi odmítl podepsat výpověď. Co s tím?

Pokud má výpověď všechny náležitosti, zaměstnavatel ji ze zákona musí přijmout. Vždy je lepší, když si převzetí výpovědi necháte potvrdit písemně. Pokud to zaměstnavatel odmítá, můžete výpověď poslat na adresu firmy takzvaně na dodejku, ať máte důkaz o doručení.

8. Nepřišla mi výplata. Můžu dát okamžitou výpověď?

Můžete, pokud vám výplata nedorazila 15 a více dní po splatnosti. Příklad: Například dubnovou výplatu vám firma musí ze zákona vyplatit nejpozději do konce května. Pak běží ještě 15 dní, kdy to zaměstnavatel může dát do pořádku. Pokud však ani 16. června nemáte peníze na účtu, můžete okamžitě skončit. Nárok na proplacení dlužné mzdy samozřejmě neztrácíte.

» Čtěte dále: Dluží mi výplatu, co můžu dělat?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz