Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Končím v práci a za tři dny nastupuju do nové. Mám se hlásit na úřad práce?

Právní rádce: Končím v práci a za tři dny nastupuju do nové. Mám se hlásit na úřad práce?

Vybrali jsme několik častých právních dotazů, které nám píšete. Přečtěte si, na co máte nárok, když vám šéf blokuje výplatu nebo jak je to s proplácením státních svátků.

14. 11. 2018

Kvůli třem dnům na úřad práce?

Otázka: Chtěl bych v práci skončit ve zkušební době a hned nastoupit do nové, čili nejít na úřad práce. Pokud skončím například ve středu a do nové firmy nastoupím už v pondělí, musím se jít hlásit na pracovní úřad? Popřípadě jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

  • Prace.cz: Zdravotní a sociální pojištění za vás zaměstnavatel platí vždy na celý měsíc. Pokud tedy odchod ze staré a nástup do nové práce zvládnete během stejného kalendářního měsíce, budete mít vše v pořádku. Na úřad práce jít nemusíte.

Můžou mi měsíc zadržovat odměnu z brigády?

Otázka: Jsem brigádník a podle slov mého šéfa nejspíš nedostanu zaplaceno za říjen. Z důvodu, že se překročilo množství hodin brigádníků. Výplatu bych prý dostal až v prosinci. S tím ale nesouhlasím, můžete mi poradit, co a jak?

  • Prace.cz: To je nezákonný postup. Zaplaceno máte dostat podle smlouvy, tedy každý měsíc. Obraťte se na zaměstnavatele a pokud to nepomůže, tak na inspektorát práce ve vašem kraji.

Nemůže mě šéf vypéct s dohodou?

Otázka: Když se v zaměstnání domluvím na rozvázání pracovního poměru dohodou a budu to mít od zaměstnavatele podepsané, nehrozí pak ještě nějaké úskalí, že by couvl a dohodu zrušil? Tím pádem by byla neplatná. Musela bych pak podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou? Má zaměstnavatel na něco takového vůbec právo?

  • Prace.cz: Nemusíte se bát. Pokud se zaměstnavatelem podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru, tak je platná. Ani vy, ani zaměstnavatel pak tuto dohodu nemůžete „jen tak“ zrušit nebo vypovědět. K případnému zrušení dohody by byly opět potřeba podpisy vás obou.

» Stáhněte si vzor dohody o rozvázání pracovního poměru

Jak je to s proplácením svátků?

Otázka: Zajímalo by mě, jak je to s proplácením státních svátků. Kolik dostanu, pokud mám v tento den nařízenou směnu a kolik mi náleží, pokud směnu naplánovanou nemám?

  • Prace.cz: Pokud státní svátek připadl na pracovní den, tak máte volno a svátek budete mít zaplacený jako kterýkoliv jiný den (jako byste ho normálně odpracoval). Pokud by vám zaměstnavatel nařídil práci ve svátek, bude vám za něj náležet 100% příplatek. Za jeden odpracovaný svátek tedy dostanete mzdu, kterou byste jinak dostal za dva dny.

» Práce ve svátek. Ohlídejte si, na co máte nárok

Co s nevyčerpanými hodinami u DPP od nového roku?

Otázka: Četla jsem, že na dohodu o provedení práce (DPP) můžu odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Jak to bude v případě, že DPP uzavřu v listopadu? Vím, že do konce roku 300 hodin neodpracuju. Můžeme se zaměstnavatelem převést nevyčerpané hodiny z DPP do dalšího roku?

  • Prace.cz: Tohle bohužel nejde. Limit 300 hodin se týká celého kalendářního roku – bez ohledu na to, zda DPP uzavřete v dubnu, červnu nebo prosinci. V lednu nového roku tedy se zaměstnavatelem uzavřete novou dohodu na dalších 300 hodin.

» Stáhněte si vzor dohody o provedení práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz