Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu

Právní rádce: Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu

Může maminka pokračovat ve své práci i na mateřské dovolené, aniž by přišla o příspěvek od státu? Jaká jsou omezení podnikání při mateřské či rodičovské dovolené a jak jednoduše vyloučit rizika s přivýdělky spojená?

  • Poslední aktualizace článku: 7. 1. 2020

↑ I na mateřské nebo rodičovské dovolené si můžete přivydělat, jen pozor na smlouvu.

Práce na mateřské dovolené

Mateřská dovolená a s ní spojené dávky by měly sloužit k tomu, aby se maminka skutečně soustředila na péči o sebe a svého potomka. Je proto logické, že dávku nelze pobírat a zároveň dále pokračovat v zaměstnání či podnikání.

Není však vyloučeno si přivydělat, a to dokonce u svého stávajícího zaměstnavatele. Jediné omezení se týká pokračování v totožné práci, ze které vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

  • Nesmíte dělat dřívější práci

Pokud tedy nechcete ztratit nárok na podporu v mateřství, zpozorněte zejména při práci pro stávajícího zaměstnavatele. Ten s vámi může uzavřít jen smlouvu na jinou práci. Například účetní může vykonávat „administrativní práce“, nesmí však pokračovat na své dosavadní pozici ani na zkrácený úvazek.

  • Jiná firma: potřebujete souhlas

U jiného zaměstnavatele pak sice můžete nastoupit na stejný druh práce (například zmíněnou pozici účetní), ale původní (stávající) zaměstnavatel s tím musí písemně souhlasit. Toto omezení se netýká vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Oblíbené jsou v této souvislosti dohody o provedení práce či o pracovní činnosti, které jsou právě pro nárazové přivýdělky určené.

  • Podnikání na mateřské

Jestliže žena před nástupem na mateřskou dovolenou podnikala a hradila si nemocenské pojištění, ze kterého nárok na podporu v mateřství vznikl, nemůže logicky v podnikání osobně pokračovat.

Neznamená to však, že musí „zavřít krám“. Postačí si sehnat někoho, kdo bude pracovat za ni, tedy nejčastěji zaměstnance. Pokud jste měla podnikání jen jako takzvanou vedlejší činnost vedle zaměstnání, vůbec se ho mateřská dovolená nedotkne a můžete v něm vesele pokračovat.

Práce na rodičovské dovolené

  • Můžete si libovolně přivydělávat

Rodičovská dovolená přináší ještě méně omezení. Jakoukoliv výdělečnou činnost můžete provozovat zcela volně. Můžete tedy nastoupit ke svému předchozímu zaměstnavateli nebo si najít přivýdělek v jiné firmě. Kvůli přivýdělku určitě není nutné dávat výpověď tam, kde vám drží místo a kam se plánujete po rodičovské vrátit.

Jediné, co je potřeba zajistit, abyste nepřišla o rodičovský příspěvek, je patřičný dohled nad dítětem. Stačí se domluvit s prarodiči, sjednat si chůvu nebo využívat jesle. Děti mladší dvou let však mohou v jeslích nebo ve školce strávit maximálně 92 hodin měsíčně.

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz