Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co vám zbytečně brání sehnat si lepší práci

Tipy a články: Co vám zbytečně brání sehnat si lepší práci

Možná i vy patříte k lidem, kteří práci sice mají, ale necítí se v ní spokojeně. Ubíjí vás dlouhé dojíždění, špatný šéf nebo stereotypní náplň práce. Co když ale jen zbytečně podléháte některému z následujících mýtů?

25. 2. 2020

Musím být vděčný za to, co je

Každý den trávím dvě hodiny dojížděním, ale je to lepší, než být nezaměstnaný. Šéf je sice nervák a nikdy nevím, s jakou náladou dorazí, ale hypotéka se neptá. Nařizují nám asi víc přesčasů, než je zdrávo, ale zase tu máme super jídelnu.

Překvapivě hodně lidí zastává názor, že „všude je něco“, a tak ani nemá smysl hledat jinou práci. To první je do jisté míry asi pravda. Všude musíme dělat i činnosti, které nás nebaví. Všude můžeme narazit na problémové lidi. A také není reálné dávat výpověď pokaždé, když nám v práci někdo pomyslně zkřivil vlásek.

Hodně však záleží, jaký pocit máte ze své práce celkově. Chodíte tam i přes všechny „provozní“ zádrhely rádi? Můžete si vážit většiny kolegů, se kterými pracujete? Nechová se k vám šéf jako ke kusu hadru? Pokud máte práci, která zašlapává vaši sebeúctu, zkuste zvážit změnu. Opravdu nemusíte být vděční za to, co je, když to nestojí za nic.

↑ Pokud máte práci, která zašlapává vaši sebeúctu, zkuste zvážit změnu.

» Najít si lepší práci

Pohovory jsou stres, dejte mi s nimi pokoj

Nervozitou zpocené dlaně a knedlíky v krku si nikdo neužívá. Pohovory skutečně můžou být stresující. Co kdyby vám však někdo řekl, že pošlete dejme tomu deset životopisů, absolvujete tři pohovory a získáte mnohem lepší práci, než máte teď? Lépe placenou, blíže svému bydlišti – dosaďte si sami, co byste nejvíce uvítali.

Ale je tu i druhá možnost. Třeba se stane jen to, že odpovíte na deset inzerátů, projdete tři pohovory a zjistíte, že svou nynější práci máte vlastně rádi a chcete v ní zůstat. Proč ne, ale odhalíte to jen díky tomu, že jste sebrali odvahu něco zkusit.

» Příprava na pohovor: 5 kroků, které zvednou šance na úspěch

Jako nováček budu ve všem plavat

Stereotyp v práci dovede pěkně lézt na nervy, ale na druhou stranu je i pohodlný. Člověk už má všechno osahané a ví, co od kterého kolegy čekat. Zkuste si však představit, že v tom takhle „jedete“ dalších pět nebo deset let.

Prvních pár týdnů v nové práci asi bude trochu náročnějších. Možná vás nový šéf hodí rovnou do vody a možná se i trochu nalokáte. Nakonec to ale dáte! Za měsíc nebo dva vám už ani nepřijde, že jste nastoupili teprve nedávno. Přečtěte si naše tipy, jak zvládnout zkušební dobu, a nebojte se změny.

Šéf mě stejně nepustí a bude dělat problémy

Manažeři obvykle nejásají, když jim někdo ze zavedených zaměstnanců přinese výpověď. V lepším případě je začnou přemlouvat a slibovat zvýšení platu. V horším vyhrožují, že žádnou výpověď nepřijmou.

Z pohledu pracovního práva je to ale s výpověďmi poměrně jednoduché:

  • Pokud zaměstnavateli výpověď donesete písemně, musí ji přijmout. Máte obavu, že šéf přijetí výpovědi zamlčí? Pošlete ji na adresu firmy na dodejku. Pak bude výpověď považována za doručenou, i kdyby ji zaměstnavatel nepřevzal.
  • Výpovědní doba trvá dva měsíce a pokud se v nedomluvíte jinak, musíte ji dodržet. Výpovědní doba začíná běžet vždy od prvního dne nového měsíce. Příklad: Výpověď podáte do konce února, výpovědní doba poběží od 1. března do 30. dubna.
  • Nejpohodlnější a nejrychlejší cestou, jak z práce odejít, je dohoda o rozvázání pracovního poměru. Pak můžete skončit i dříve než za zmíněné dva měsíce, ale podmínkou je, aby s tím zaměstnavatel souhlasil. Nejen výpověď, ale i dohodu vypracujte vždy písemně.

Pokud jste se rozhodli změnit práci, držíme palce!

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz