Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co vám zbytečně brání sehnat si lepší práci

Tipy a články: Co vám zbytečně brání sehnat si lepší práci

Možná i vy patříte k lidem, kteří práci sice mají, ale necítí se v ní dvakrát spokojeně. Špatný šéf, dlouhé dojíždění nebo nudný stereotyp vás už ale nemusí dál ubíjet. Česká ekonomika je totiž v takové formě, že firmy nabízejí nejvíce příležitostí za posledních 6 let.

Nespokojení, ale opatrní

I přesto mnoho lidí stále zůstává v práci, která se jim nelíbí. Jsou totiž sice nespokojení, ale opatrní. Kdykoliv pomyslí na možnou změnu zaměstnání, jejich vnitřní hlas jim zopakuje některý z těchto5 mýtů.

1. PRÁCE JE MÁLO. BUĎME RÁDI ZA TO, CO JE

Ještě před třemi lety platilo, že je lepší mít alespoň nějakou práci než žádnou. Všichni si živě pamatujeme, jak těžko se během krize shánělo (slušné) zaměstnání. Člověk byl prostě zvyklý si moc nevymýšlet. Stesky na to, že vás práce nebaví, daleko dojíždíte a šéf-pruďas sází jeden přesčas za druhým, nikomu složenky nezaplatily.
Jenže spousta lidí to má v živé paměti dosud. V hlavě se jim to zabydlelo jako velký strašák: práce je málo, tak buďme rádi za to, co je.
Český trh práce se z krize už vyléčil. Na Prace.cz teď visí skoro 70.000 nabídek, což je číslo, o kterém se nám třeba v „krizovém“ roce 2012 mohlo jen zdát. Nabídek je teď nejvíc za posledních šest let a firmy si současně stýskají, že na spoustu pozic se jim hlásí málo lidí.
I tohle (nižší konkurence uchazečů) vaše šance získat lepší práci samozřejmě zvyšuje.

2. A CO KDYŽ ZA PÁR LET BUDE DALŠÍ KRIZE?

To je možné. Respektive – nikdo to dopředu neví. Záruku, že současný stav vydrží dalších 10 nebo 15 let, prostě nedostaneme. Jenže tak je to i v celém životě – neotřesitelnou jistotu nemáme vůbec v ničem.
Na druhou stranu, současné oživení trhu práce není otázkou posledních několika měsíců, ale trvá už déle než rok. A podle analytiků má česká ekonomika nakročeno k dalšímu růstu.
Pokud se nyní otravujete ve špatné práci, ale bojíte se změny, představte si tuhle situaci: za pár let přijde další krize a na výběr už zase nebude. Možná vás pak začne štvát, že jste to v tom roce 2016 alespoň nezkusili, když šlo spoustu věcí změnit!

3. JAKO NOVÁČEK BUDU VE VŠEM PLAVAT

Stereotyp dovede pěkně lézt na nervy, ale v něčem je i pohodlný. Člověk už má všechno osahané, ví, co od kterého kolegy čekat a má v práci vybudovanou i určitou pozici. A tohle všechno máte zahodit kvůli kroku do nejistoty?
Prvních pár týdnů v nové práci asi bude trochu náročnějších. Možná vás nový šéf hodí rovnou do vody a možná se i trochu nalokáte. Nakonec to ale dáte. Zkušebka uplyne jako nic a vám už vůbec nepřijde, že jste nastoupili teprve nedávno.
Jak to můžeme vědět? Protože úplně stejně byste si s tím poradili, kdybyste práci neměnili na základě svého přání, ale protože se s vámi z nějakého důvodu rozloučili (rozhodně vám však takovou zkušenost nepřejeme).
Hádáme, že by vás ani na vteřinu nenapadlo, že se to nepokusíte zdolat. Chtěli byste se ukázat v tom nejlepším světle a novou práci si udržet.
V tomhle jsou tedy první týdny v nové práci stejné. Rozdíl je jen v tom, že teď si můžete mnohem víc vybírat, kam nastoupíte a jaké nabídce dáte přednost.
» Prozkoumat nejnovější nabídky práce

4. POHOVORY JSOU STRES, DEJTE MI S NIMI POKOJ

Zpocené dlaně a knedlíky v krku si nikdo neužívá. Pohovory skutečně mohou být stresující. Co kdyby vám však někdo řekl, že pošlete dejme tomu deset životopisů, projdete tři pohovory a získáte mnohem lepší práci, než máte teď? Lépe placenou, blíže svému bydlišti – dosaďte si sami, co byste nejvíce uvítali.
No ale možná… možná se stane jen to, že odpovíte na deset inzerátů, projdete tři pohovory a zjistíte, že svou nynější práci máte vlastně rádi a chcete v ní zůstat. Proč ne, ale zjistíte to jen díky tomu, že jste byli odvážní a něco zkusili.

5. ŠÉF MĚ STEJNĚ NEPUSTÍ/BUDE DĚLAT PROBLÉMY

Šéfové obvykle nejásají, když jim někdo ze zavedených zaměstnanců přinese výpověď. V lepším případě je začnou přemlouvat a slibovat třeba zvýšení platu, v horším začnou vyhrožovat, že žádnou výpověď nepřijmou.
Z pohledu pracovního práva je to ale s výpovědmi poměrně jednoduché:

  • Pokud zaměstnavateli výpověď donesete písemně, nemá v podstatě jinou možnost, než ji přijmout. Máte obavu, že šéf přijetí výpovědi zamlčí? Pošlete ji na adresu firmy takzvaně na dodejku, pak jste z obliga.
  • Výpovědní doba trvá dva měsíce a pokud se v nedomluvíte jinak, musíte ji dodržet – i když už máte dojednanou novou práci. Výpovědní doba začíná běžet vždy prvním dnem nového měsíce. Příklad: Výpověď podáte do 31. srpna, výpovědní doba začne běžet 1. září a uplyne 31. října. Takže 1. listopadu už můžete nastoupit jinam. » Stáhnout vzor výpovědi
  • Nejpohodlnější a nejrychlejší cestou, jak z práce odejít, je dohoda o ukončení pracovního poměru. Pak můžete skončit i dříve než za zmíněné dva měsíce, ale podmínkou je, aby s tím zaměstnavatel souhlasil. Nejen výpověď, ale i dohodu vypracujte vždy písemně. » Stáhnout vzor dohody

» Prozkoumat nejnovější nabídky práce

Prace.cz

KAM DÁL?

Co vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

O kolik si říct na pohovoru? Porovnejte si anonymně plat podle profese

Věřte si! Odpovídejte, i když nesplňujete všechny požadavky

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz