Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolega na mě hází své úkoly, práce se nedá stíhat. Jak řešit spory v práci?

Tipy a články: Kolega na mě hází své úkoly, práce se nedá stíhat. Jak řešit spory v práci?

V každé práci nastane okamžik, kdy řešíme nějakou nepříjemnost. Třeba kolegu, který se na nás snaží „nenápadně“ přehodit svou práci. Nebo šéfa, který dělá problémy se schválením dovolené. Přečtěte si tipy, jak tyto situace řešit s chladnou hlavou.

  • Poslední aktualizace článku: 5. 8. 2020

1. Kolega na mě hází svou práci

Někteří lidé to prostě zkoušejí. Párkrát vás „nenápadně“ požádají o laskavost, až se z toho stane samozřejmost. Vám je potom trapné kolegu odmítnout.

Co dělat, když máte pocit, že se na vás kolega pokouší přehodit svou práci? Nemusíte hned běžet za šéfem. Zkuste kolegu slušně „odpálkovat“. Třeba takto:

  • „Promiň, ale mám toho moc a nestíhám.“ – Tohle řekněte, když nemáte náladu nic vysvětlovat.
  • „Nechtěl jsi po mně něco podobného už minule? Víš co, tak se na to podíváme spolu. Ukážeš mi, s čím tam nejvíc bojuješ a já ti to zkusím vysvětlit.“ – Dáte kolegovi najevo, že mu moc rádi pomůžete, aby se naučil vše, co potřebuje, aby svou práci zvládal sám.
  • „Tak začni a já to pak jen dočistím. Když se na něčem vyloženě zasekneš, klidně přijď.“ – Je to podobné jako předchozí varianta, ale bude vás stát míň času.

↑ V každé práci se objevují náročné situace, ale většinou se dají řešit v klidu.

2. Práce je tolik, že se nedá stíhat

Pár lidí odešlo a šéf s hledáním náhrady nespěchá. Vlastně spíš testuje, kolik vydržíte. Líbilo by se mu, kdybyste zvládli práci za dva až tři kolegy – ale samozřejmě jen za jeden plat.

V tomto případě je důležité rozpoznat zdravou hranici. Můžete firmě krátkodobě vyjít vstříc, když je podstav. Nenechte se však využívat! Podle zákoníku práce máte každý den právo na přestávku. A přesčasy by také neměly být samozřejmostí, zaměstnavatel je smí nařizovat jen v odůvodněných případech.

  • Jak to řešit? Tlačte na šéfa, ať začne hledat posily. Nejlépe, pokud to uslyší i od dalších přetížených kolegů. Vysvětlete mu, že v takovém tempu se dlouhodobě pracovat nedá, už kvůli riziku neúmyslných chyb. Pokud to odmítá uznat, pohrozte výpovědí. Žádná práce nestojí za zničené zdraví.

» Dělám práci za víc lidí a padám na ústa. Co říct šéfovi?

3. Nová práce je o něčem jiném, než slibovali

Na pohovoru všechno vykreslili v růžových barvách. Krátce po nástupu však zažíváte zklamání. Místo slibované náplně práce děláte něco jiného – mnohem méně zajímavého. Jak to řešit?

  • Neváhejte za šéfem zajít. Kdy jindy to s ním řešit než teď, ve zkušebce, kdy máte případnou únikovou cestu mnohem snazší?
  • Vysvětlete manažerovi, jakou práci jste na základě pohovoru očekávali, v čem se realita liší a proč vám to vadí.
  • Nechte šéfa, ať vám to vysvětlí ze svého pohledu. Co se od pohovoru tak změnilo, že najednou máte dělat něco jiného? Chtějte vědět, kdy budete moci dělat to, na čem jste se domluvili.

A co na to zákoník práce? V pracovní smlouvě musí zaměstnavatel povinně uvést druh práce. Tedy to, co pro něj budete vykonávat (například skladník, uklízeč, účetní). Konkrétní náplň práce (popis typických úkolů a zodpovědností) už ale ve smlouvě být nemusí. Aby bylo vše jasné a nedocházelo k nedorozuměním, je lepší, když je náplň práce popsaná už ve smlouvě.

» Pracovní smlouva: co si ohlídat před podpisem?

4. Šéf mi nechce dát dovolenou

Objevili jste zájezd za výhodnou cenu a hned ho objednali. V pondělí běžíte za šéfem s tím, že si příští měsíc berete týden volna. Jenže on vám dovolenou odmítne schválit. Co teď?

V tomto případě je zákoník práce na straně zaměstnavatele. Je totiž tím, kdo plánuje směny a zajišťuje, aby měl v práci vždy dostatek lidí. Proto je zaměstnavatel i tím, kdo nařizuje dovolenou. V praxi je to většinou tak, že se zaměstnanec a zaměstnavatel na čerpání volna domluví. Pokud vám však zaměstnavatel nechce podepsat dovolenou v určitém termínu, nic s tím neuděláte.

Jiná situace nastává, pokud už máte dovolenou schválenou a zaměstnavatel ji zruší. Pak vám musí nahradit všechny vzniklé náklady (například storno zájezdu nebo letenek).

» 7 otázek o dovolené. Věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz