Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Přišli jste o práci? Hlavu vzhůru. Máme tipy, co dělat

Tipy a články: Přišli jste o práci? Hlavu vzhůru. Máme tipy, co dělat

Ztratit zaměstnání bývá stresující. Moudré pravidlo říká, že stres je nejhorší, když člověk nemá na to, co se s ním děje, žádný vliv. Proto je nejlepší nečekat, co se mnou bude a začít aktivně jednat. Jedině tak se podaří momentálně nepříznivou situaci zase co nejrychleji zlepšit.

Hledání neodkládejte

Jestli jste dostali výpověď a potřebujete co nejdříve novou práci, není na co čekat. Výpovědní doba je standardně dva měsíce, ale sehnat si odpovídající zaměstnání trvá v nejlepším případě i několik týdnů. Takže čím dřív se do hledání pustíte, tím lépe. Na našem serveru práce.cz najdete tisíce pracovních nabídek. Sestavte si životopis a začněte pročítat inzeráty, které by pro vás připadaly v úvahu.

Situace na trhu práce se mění, mírně ubylo nabídek volných míst a zvýšila se u některých pozic konkurence, nicméně k nějakému masivnímu propouštění trh práce zatím nesměřuje a firmy stále nabírají. Šance získat odpovídající místo je tedy pořád poměrně velká.

 TIP: Máte nárok na odstupné? Ano, ale pouze v určitých případech. Mezi nejčastější patří výpověď z takzvaných organizačních důvodů. Pak vám náleží odstupné podle odpracovaných let.

Využijte pomoc úřadu práce

Když začnete hledat práci bez dlouhého otálení, možná brzy uspějete a na úřad práce se ani nebude potřeba evidovat. Prostě po skončení jednoho pracovního poměru přejdete do dalšího.

I když ale práci hned nezískáte, na úřad se registrovat nemusíte, je to vaše právo, nikoliv povinnost. Pokud máte o evidenci (zprostředkování zaměstnání úřadem práce) zájem, měli byste vědět, že:

  • Žádost o evidenci se podává u příslušného úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu.
  • Chcete-li, aby vaše vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání navázalo dnem následujícím po skončení vašeho pracovního poměru, evidujte se do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru.
  • Žádost o vzetí do evidence však lze podat kdykoliv s tím, že doba vedení v evidenci je od data podání žádosti.
  • Jestli práci seženete, je potřeba dát úřadu práce vědět do osmi kalendářních dnů.

TIP: Více o tom, jak postupovat, jaké doklady si připravit a co můžete od úřadu práce dále čekat (např. podporu v nezaměstnanosti), si přečtěte zde.

Zdokonalujte se v praxi

Shánění práce je také vlastně určitá práce. A v té se lze zdokonalit. Možná jste ji „umět“ pár let nepotřebovali, ale teď je čas se do toho zase trochu ponořit. Možná vám bude chvilku trvat, než přijdete na to, podle čeho třídit inzeráty, nebo co chtějí personalisté číst a slyšet. Čím dřív začnete získávat zkušenosti, tím líp. Propátrat server prace.cz, kde je na toto téma spousta rad, je první krok. Nejlépe se ale člověk učí v praxi.  

Snažte se zůstat optimističtí

Někdy je to těžké, ale je důležité nenechat se udolat případnými prvotními neúspěchy. Kdo se z nich dokáže poučit, své šance příště zase o něco zvýší. Dřív nebo později to vyjde. Nebojte se také o své situaci mluvit s přáteli a známými. Přijít o práci není ostuda, každému se to v životě stává. A možná lidé ve vašem okolí budou vědět o nějakém místě. Nezdráhejte se zeptat nebo připomenout. Přemýšlejte nad tím tak, že dáte ostatním šanci, aby mohli pomoct a cítili se lépe.

Hodně zdaru přeje Prace.cz, kde najdete spousty nových příležitostí začít pracovně znovu.

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz