Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Výpověď kvůli covid-19. Na co máte právo a co smí zaměstnavatel?

Tipy a články: Výpověď kvůli covid-19. Na co máte právo a co smí zaměstnavatel?

Dostat výpověď je nepříjemné v každé době. Zákoník práce je ale naštěstí na vaší straně. Přečtěte si, na co máte právo, když se vás zaměstnavatel chystá propustit. Co si ohlídat, abyste se nepřipravili o odstupné a dostali od úřadu práce vyšší podporu v nezaměstnanosti?

29. 4. 2020

1. Covid-19 není důvod pro výpověď

Zatímco vy můžete výpověď podat kdykoliv i bez uvedení důvodu, zaměstnavatel to tak snadné nemá. Výpověď může předat jen z určitých důvodů stanovených zákoníkem práce. V současné situaci se bude jednat především o organizační důvody. Ty nastávají, pokud se pracovník stane nadbytečným nebo pokud se firma ruší nebo stěhuje jinam.

Trvejte na tom, aby ve výpovědi jednoznačně zaznělo, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů. Díky tomu se nepřipravíte o odstupné a také dostanete vyšší podporu v nezaměstnanosti.

Když zaměstnavatel do výpovědi napíše jako důvod „covid-19“ nebo „koronavirus“, tak to nestačí – musí se opravdu jednat o zmíněné „organizační důvody“.

↑ Ohlídejte si, aby ve výpovědi nebo dohodě zaznělo, že vás propustili z organizačních důvodů.

2. K dohodě vás šéf nesmí nutit: obrňte se proti tlaku

Kromě výpovědi může pracovní poměr skončit také dohodou. K jejímu podpisu vás však zaměstnavatel nemůže nutit. Ostatně už ze slova dohoda vyplývá, že musí jít o dobrovolnou domluvu obou stran: firmy a zaměstnance.

Zaměstnavatelé někdy tlačí, aby lidé podepsali dohodu o rozvázání pracovního poměru bez uvedení důvodu. Pro firmy je to výhodné, protože nemusí vyplácet odstupné. Jenže úřady práce to pak posuzují stejně, jako byste z firmy odcházeli sami: a přiznají nižší podporu v nezaměstnanosti.

Proto pokud dohodu navrhuje zaměstnavatel, doporučujeme i v tomto případě trvat na tom, aby v ní bylo jasně uvedeno, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů.

3. Odstupné: na kolik platů máte právo?

Výše odstupného se odvíjí od počtu let, které jste pro zaměstnavatele odpracovali:

  • Méně než 1 rok: dostanete 1 průměrný měsíční plat
  • 1–2 roky: dostanete 2 průměrné měsíční platy
  • 2 a více let: dostanete 3 průměrné měsíční platy

Odstupné vám firma vyplatí po skončení pracovního poměru. Peníze dorazí na účet společně s poslední výplatou.

» Propouští vás. Kdy máte právo na odstupné?

4. Podpora v nezaměstnanosti: 65 % nebo 45 % příjmů?

Hned po skončení pracovního poměru doporučujeme zaregistrovat se na úřadu práce. Zapíší vás do evidence, zaplatí zdravotní a sociální a pomůžou sehnat práci. A také začnou vyplácet podporu v nezaměstnanosti, pokud na ni máte právo.

  • Podporu dostanete, pokud jste v posledních 2 letech odpracovali alespoň 12 měsíců – mohlo to být i u různých zaměstnavatelů.
  • Pokud vás propustil zaměstnavatel a ve výpovědi nebo dohodě je uvedeno, že pracovní poměr skončil z organizačních důvodů, dostanete 65 % průměrných předchozích příjmů.
  • 45 % předchozích příjmů dostanete, pokud jste výpověď podali sami. Totéž bohužel platí, pokud v dohodě o rozvázání pracovního poměru chybí důvod – podrobněji o tom píšeme v druhém bodě tohoto článku.
  • 65 % nebo 45 % příjmů však neplatí absolutně. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti je pro rok 2020 zastropovaná na 19 389 Kč měsíčně. Tuto hranici stát každý rok upravuje podle toho, jak roste průměrná mzda v ČR.

A jak je to s podporou, když jste dostali odstupné? Obojí najednou pobírat nemůžete. Úřad práce vám tedy podporu začne vyplácet až po vyčerpání odstupného. Například pokud jste dostali odstupné ve výši dvou měsíčních platů, první dva měsíce žijete z odstupného a teprve od třetího měsíce dostanete podporu.

» Co vás čeká na úřadu práce?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz