Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Výpověď kvůli zdraví a další právní dotazy ohledně práce

Právní rádce: Výpověď kvůli zdraví a další právní dotazy ohledně práce

Jak se správně podává výpověď kvůli nemoci z povolání? A opravdu vám zaměstnavatel nemusí dopředu říct, že vám neprodlouží smlouvu?

15. 1. 2016

1. Výpověď kvůli zdravotnímu stavu

Trpím nemocí z povolání. Lékařský posudek už mám, závodní lékař mi po konzultaci řekl, že s tímto onemocněním nemohu práci dál vykonávat. Zaměstnavatel mi ale sdělil, že lehčí práci pro mě momentálně nemá. Jak mám tuto situaci řešit?

  • Prace.cz: V takovém případě můžete pracovní poměr ukončit okamžitě. Postup je následující: předložte zaměstnavateli lékařský posudek s přípisem, že se chystáte ukončit pracovní poměr okamžitě. Zaměstnavatel pak má 15 dnů na to, aby vám nabídl jinou vhodnou pozici. Pokud tak neučiní, můžete 16. den pracovní poměr okamžitě ukončit. Následně máte nárok ještě na dva měsíční platy.

2. Neprodloužení smlouvy

Pracuji na smlouvu na dobu určitou. Zajímá mě, jakou dobu předem mi zaměstnavatel musí oznámit, že mi smlouvu neprodlouží.

  • Prace.cz: Takovou povinnost zaměstnavatel nemá. Smlouva na dobu určitou uplyne automaticky datem, ke kterému byla sjednána.

» Čtěte dále: Jak je to se smlouvami na dobu určitou

3. Náhlý přesčas

Se zaměstnavatelem jsme si den předem domluvili hodinový přesčas. Na druhý den si v polovině směny usmyslil, že v práci budeme ještě o půl hodiny déle. Na tuto dodatečnou půlhodinu jsem však z osobních důvodů nemohl nastoupit. Obdržel jsem za to vytýkací dopis a srážku ze mzdy. Byl zaměstnavatel v právu?

  • Prace.cz: Byl-li přesčas nařízen oprávněně, pak byl zaměstnavatel bohužel v právu. Je-li přesčas nařízen, zaměstnanec ho musí odpracovat. Práci přesčas vám firma může nařídit jen z vážných provozních důvodů. Co si pod tím představit? Vážné provozní důvody nejsou zákoníkem práce vymezeny všeobecně, vždy záleží na konkrétním typu práce a momentální situaci ve firmě.

4. Vyhazov na nemocenské

1. srpna jsem nastoupila do práce a dostala smlouvu na dobu neurčitou. V září jsem onemocněla. Pak mi přišel dopis, že mi ruší pracovní poměr ve zkušební době. Můžou mě vyhodit, když jsem na nemocenské?

  • Prace.cz: Pokud jste ve zkušební době, jste proti okamžité výpovědi bohužel chráněna jen v prvních 14 dnech trvání nemoci. Pak už vám zaměstnavatel výpověď doručit může.

» Nemoc ve zkušební době

5. Výpověď agenturního zaměstnance

Nastoupila jsem jako balička ve výrobním procesu. Nyní se mi naskytla nabídka výhodnější práce. Pracovní smlouvu mám u firmy přes agenturu. Jak se v takovém případě postupuje při podání výpovědi?

  • Prace.cz: Výpověď probíhá klasicky, tedy podává se písemně a bude se vás týkat dvouměsíční výpovědní doba. Výpověď ovšem podáváte u společnosti, se kterou máte uzavřenou pracovní smlouvu, tedy u agentury.

» Šablona výpovědi z pracovního poměru

Prace.cz

Kam dál?

Přejít na hledání nové práce

Právní poradna Prace.cz

Dojíždění: vyplatí se vám?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz