Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak utajit pracovní nevěru aneb když si hledáte nové místo při práci

Tipy a články: Jak utajit pracovní nevěru aneb když si hledáte nové místo při práci

Rozhodli jste se hledat si jinou práci, přestože máte stálé zaměstnání? Proč ne, zrovna teď je velká šance, že si pracovně polepšíte. Jen to budete mít při zaměstnání trošku složitější. Poradíme vám, jak si hledání zorganizovat, abyste v něm uspěli a zároveň si neznepřátelili stávajícího zaměstnavatele.  

Buďte diskrétní a nepolevujte v práci

Ač jste rozhodnutí pro změnu, není dobré svěřovat se se svými zaječími úmysly kolegům. Raději si tuto informaci nechte pro sebe. S novinkou počkejte do doby, až budete na 100 % vědět, že vás do nové práce přijmou.  Neměňte svoje pracovní návyky a nepolevujte v pracovním nasazení. Je zbytečné na poslední chvíli poštvat kolegy, nebo dokonce šéfa proti sobě tím, že začnete na svou dosavadní práci kašlat. Nikdy nevíte, jestli z vás nebudou kolegové i někdy v budoucnu nebo jestli se vám od nich nebudou hodit pozitivní reference

Základem úspěchu je dobře napsaný životopis, který vám může otevřít dveře k pracovnímu pohovoru. Nesnažte se ho v rychlosti sestavit o polední přestávce. Uděláte lépe, když si ho sepíšete pěkně v klidu doma, ať se na něj můžete soustředit. Pokud nevíte jak na to, inspirujte se tady.

Na zajímavé nabídky odpovídejte v klidu

Zařaďte si hledání práce ke svým pravidelným činnostem.  Vyhraďte si pár minut denně k pročítání inzerátů a odpovědím. Pokud to jde, věnujte tomu čas ještě před začátkem pracovní doby. Na inzeráty, které vás zaujmou, odpovězte. V ideálním případě vždy upravte CV na míru pozici.

Pokud ráno čas nemáte, najděte si na hledání nové práce čas odpoledne po práci, případně večer. „Listovat“ nabídkami lze i v zaměstnání, pokud tam máte volnou chvilku nebo nevyužijete celou přestávku na oběd k jídlu. Projděte si třeba v telefonu nové nabídky práce. Odpověď však raději nechte na doma, ať kvůli zbrklému psaní nenaděláte zbytečně v textu chyby.

Buďte připraveni na to, že než objevíte zajímavou nabídku nebo získáte rovnou novou práci, může to chvilku trvat.  Možná se setkáte s odmítnutím, možná vám některé firmy na vaši reakci na inzerát ani neodpovědí. V tomto ohledu se však situace zlepšuje a na našem serveru je u spousty nabídek upozornění, že firma odpovídá do dvou týdnů.

Novou práci si hledejte v soukromí

Volají vám z firmy, do které jste poslali životopis, ale vy jste v práci. Co teď? Pokud si můžete zajít někam, kde je klid, telefon lze hned vyřídit. Nikdy však nemáte jistotu, že se k vám uprostřed rozhovoru nepřiřítí kolega s nějakou neodkladnou záležitostí. Nemůžete si být zkrátka jistí, že vás nikdo neposlouchá. Proto je lepší poděkovat za oslovení, projevit zájem, ale omluvit se, že teď nemáte čas, a navrhnout vhodnější dobu. Pokud se dohodnete, že si zavoláte za týden, je možné, že volné místo už bude obsazené. Proto si domluvte co nejdřívější možný termín.

Co když šéf zjistí, že chcete odejít?

Když už se to k nadřízenému donese, nezapírejte. Zkuste prozrazení využít ve svůj prospěch a šéfovi po pravdě sdělte, co vás vede ke změně. Třeba zjistíte, že je váš nadřízený ochotný udělat všechno pro to, aby o vás nepřišel. Jak z této situace vybruslit, si přečtěte v podrobnějším článku Šéf zjistil, že si hledáte novou práci. Co na to říct?

Na pohovor si vezměte dovolenou

Jakmile dostanete pozvánku na pohovor, domluvte si v práci volno. Nesnažte se ušetřit si den dovolené tím, že se vymluvíte na nemoc nebo stěhování. Jednak to nejde do nekonečna, jednak by na to mohl někdo přijít. Nedomlouvejte si schůzku, na kterou se nestihnete dopředu připravit. Přiběhnout na pohovor bez základních znalostí o tom, kam se hlásíte, je předem prohraný boj. Seznamte se s firmou, do které chcete nastoupit, a zjistěte si všechny relevantní informace.  Zvýšíte tak svoje šance na úspěch.

A když to protentokrát nevyšlo? Na portálu Prace.cz se denně objevují nové nabídky. Takže nezatrpkněte a zkoušejte to dál. Jednou se to určitě podaří.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz