Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nejdůležitější otázky a odpovědi o výpovědích

Tipy a články: Nejdůležitější otázky a odpovědi o výpovědích

Výpověď člověk nedává každý den. Proto jsme sepsali praktický přehled, abychom vám ušetřili čas a nervy. Přečtěte si, jak správně podat výpověď, co si ohlídat a na co máte právo.

1. Jak výpověď předat?

  • Výpověď podávejte vždy písemně. Zavolat nebo říct to šéfovi osobně nestačí. Ústně podaná výpověď zkrátka neplatí.
  • Písemnou výpověď předejte osobně v práci, anebo ji do firmy doručte poštou. Nejlépe doporučeně nebo tzv. na dodejku.
  • Pozor, pokud výpověď posíláte poštou, rozhodující není datum na obálce, ale až okamžik, kdy výpověď skutečně doputuje k zaměstnavateli (například si ji převezme podatelna). Teprve od tohoto momentu začíná výpověď platit. Dopis s výpovědí proto odešlete pár dní před koncem měsíce, nenechávejte to na poslední pracovní den.

2. Jak výpověď napsat?

Nejlépe uděláte, když si stáhnete náš vzor výpovědi, který sepsala právní kancelář. Hotovou výpověď doporučujeme vytisknout ve dvou kopiích a nechat podepsat zaměstnavatelem. První kopii si nechají ve firmě a druhou si schovejte vy jako důkaz, že jste výpověď v daný den skutečně podali.

3. Kdy výpověď podat?

Výpovědní doba je ze zákona dvouměsíční a začíná platit vždy od prvního dne nového měsíce. Příklad: výpověď podáte do konce ledna. Výpovědní doba začne běžet 1. února a skončí 31. března. Od 1. dubna tedy můžete nastoupit jinam.

4. Potřebuju skončit dřív. Jak na to?

Dva měsíce výpovědní doby mohou být dlouhé – zvlášť, když máte domluvenou jinou práci, kde vás potřebují hned. I na tyto situace zákoník práce myslí. Zkuste se v současné práci domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Kvůli formalitám si můžete stáhnout vzor dohody od právníka.

S dohodou však zaměstnavatel musí souhlasit. Dohodu nelze na rozdíl od výpovědi „podat“. Pokud je šéf proti, nezbývá, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Přestat chodit do práce nedoporučujeme, mohlo by se vám to vymstít.

» Co hrozí, když nedodržíte dvouměsíční výpovědí dobu

5. Kdy můžu dát okamžitou výpověď?

Často se nás ptáte na podmínky, za kterých je možné podat okamžitou výpověď. Zákoník práce to umožňuje ze dvou důvodů:

  • Dluží vám mzdu. Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu nebo její část déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď. K tomu dostanete ještě dva průměrné měsíční platy. Jak se to počítá: Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel musí například mzdu za listopad zaplatit nejpozději do konce prosince. Pak běží 15denní lhůta, kdy to může dát do pořádku. Pokud ani 16. ledna nemáte peníze na účtě, můžete okamžitě skončit.
  • Zdravotní důvody. Potřebujete získat posudek závodního lékaře, který potvrdí, že bez vážného ohrožení zdraví nemůžete svou práci nadále dělat. Zaměstnavatel pak bude mít 15 dní na to, aby pro vás v rámci firmy našel jiné, vyhovující místo. Pokud vám ho nenabídne, můžete podat okamžitou výpověď. K tomu dostanete ještě dva průměrné měsíční platy.

6. Šéf moji výpověď roztrhal…

Pokud dáváte klasickou výpověď, zaměstnavatel ji musí přijmout. Ukládá mu to tak zákoník práce. Nemůže vám říct, že vás „nepustí“ – to by byl novodobým otrokářem. Nemáte se tedy čeho bát. Řekněte zaměstnavateli, že na podání výpovědi trváte a že víte, že zákoník práce je na vaší straně.

Co když to šéf pořád odmítá respektovat? Pošlete výpověď do firmy písemně tzv. na dodejku (jak píšeme v prvním bodě článku). A doporučujeme obrátit se na inspektorát práce ve vašem kraji, který postup zaměstnavatele prošetří.

7. Nemoc ve výpovědní době: musím si ji napracovat?

Může se stát, že podáte výpověď a krátce na to onemocníte. V tom případě platí, že se výpovědní doba o dny strávené na neschopence neprodlouží. Váš pracovní poměr prostě skončí, jakmile uplyne dvouměsíční výpovědní doba – i kdybyste ji celou strávili s horečkami v posteli. K prodloužení výpovědní doby by došlo jen v případě, že by zaměstnavatel propouštěl vás.

8. Nemoc ve zkušební době: mohou mě vyhodit?

Když nastoupíte do nové práce, běží tříměsíční zkušební doba. Během ní vás mohou kdykoliv propustit i bez udání důvodu. Je tu ale jedna výjimka, a tou je právě nemoc.

Pokud jdete ve zkušební době na neschopenku, jste proti okamžité výpovědi chráněni během prvních 14 dnů trvání nemoci. Pak už vám zaměstnavatel může výpověď doručit. Platí také, že o pracovní dny strávené na neschopence se vám zkušební doba prodlužuje.

» Nemoc ve zkušební době

9. Končí mi smlouva na dobu určitou: mám dát výpověď?

Pokud pracujete na smlouvu na dobu určitou, před vypršením není třeba podávat výpověď. Pracovní poměr automaticky skončí dnem, ke kterému byl sjednán.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz