Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Peníze na ruku, přesčasy jako samozřejmost. Co dělat, když šéf nejedná fér

Tipy a články: Peníze na ruku, přesčasy jako samozřejmost. Co dělat, když šéf nejedná fér

Šéf a maminka mají vždycky pravdu, říká se v nadsázce. Z praxe ale víme, že často tomu tak není. Co se dá dělat, když se nadřízený nechová fér a nutí vás třeba i k věcem na hranici zákona? Nenechte si to líbit. Neféroví zaměstnavatelé bohužel často počítají s tím, že se bojíte ozvat nebo že netušíte, na co máte ve skutečnosti nárok.

  • Poslední aktualizace článku: 1. 5. 2019

1. Peníze „na ruku“

Šéf říkal, že firma na tom není moc dobře a musí šetřit. Vzápětí vás postavil před těžkou volbu: buď vás propustí, nebo vám sáhne na plat. Tratit na tom prý ale nebudete, chybějící částku vám vyplatí každý měsíc „na ruku“.

Na tohle pozor. I když se může zdát, že je lepší mít alespoň peníze „na ruku“, než být nezaměstnaný, doporučujeme se co nejrychleji poohlédnout po jiné práci. Pokud část vašeho platu neprojde přes firemní účetnictví, jedná se vlastně o práci načerno. Za to hrozí pokuty nejen zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům.

Jsou tu ale i další nepříjemnosti. Případná podpora v nezaměstnanosti, důchod nebo mateřská se vám budou počítat z mnohem nižšího platu, než jaký reálně dostáváte. Nehledě na to, že peněz slíbených „na ruku“ se nikde nedovoláte. Pokud vám je šéf nevyplatí, nemáte žádnou páku, jak se k nim dostat.

» Práce načerno: pokutu riskují i zaměstnanci

2. Není práce, tak si vypiš dovolenou

Nedorazil materiál a firma musela omezit provoz. Příště se porouchal důležitý stroj a vznikla odstávka. Šéf vám na to pokaždé řekl: vypiš si dovolenou a zůstaň doma. To ale určitě není v pořádku. Dovolená má sloužit k odpočinku a obnovení sil. Nikoliv na to, abyste si ji plácali na dny, kdy bez vašeho zavinění vznikly prostoje.

Pokud tedy nedošel materiál, chybí důležité výrobní podklady nebo se pokazil stroj, šéf vás může buď dočasně převést na jinou práci, nebo poslat domů. Za tento den vám ale musí zaplatit alespoň 80 % průměrného výdělku.
Trochu jiné je to v případě živelních pohrom, které zaměstnavatel nemohl nijak ovlivnit. Takže pokud provoz firmy stojí třeba kvůli povodním nebo bouřce (a není možnost vás převést na jinou práci), máte nárok na alespoň 60 % výdělku.

K tomu, abyste si kvůli prostojům brali dovolenou, vás ale nutit nesmí. Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel dovolenou sice nařídit může, ale musí vám to oznámit nejméně 14 dní dopředu.

» 7 otázek o dovolené: věděli jste, že vám ji šéf může i nařídit?

3. Absence za odmítnutí přesčasů

Šéf nařizuje každých čtrnáct dní přesčas na sobotu. Všichni už toho mají plné zuby, protože to narušuje soukromý život. Když jste však řekli, že tentokrát v sobotu nedorazíte, šéf se naštval. A řekl, že pokud přesčas odmítnete, napíše vám „áčko“, tedy absenci.

Tohle je bohužel trochu sporná věc. Zaměstnavatel může přesčasy nařizovat a zaměstnanci se z nich nemohou úplně vyzout. Takže pokud nedorazíte na nařízený přesčas, může to skutečně zavánět udělením „áčka“.

Jenže je tu ještě jedna věc – přesčasy mohou firmy nařizovat jen výjimečně a z vážných pracovních důvodů. Selský rozum ale jasně říká, že pravidelná pracovní sobota se do toho nevejde. Co tedy s tím? Obraťte se na inspektorát práce ve vašem kraji. Ten prošetří, zda zaměstnavatel dodržuje pravidla. Podnět tam můžete poslat i anonymně.

» Práce přesčas: na co si dát pozor?

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz