Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 6 tipů, jak podat výpověď bez stresu

Tipy a články: 6 tipů, jak podat výpověď bez stresu

Někdy to prostě přijde – dospějete do bodu, kdy chcete odejít a najít si novou práci. Podání výpovědi může být stresující záležitost. Například když šéf vyhrožuje, že vás nepustí.

19. 6. 2016

1. Hledejte soukromě

Když má člověk zaječí úmysly, prohledává nabídky o 106. Abyste se vyhnuli zbytečným problémům, hledejte nové místo jen ve volném čase a ze soukromého počítače či mobilu.

Hledání z firemního počítače v pracovní době je riskantní. Podle zákoníku práce totiž služební počítač nesmíte používat k soukromým účelům (pokud vám to zaměstnavatel přímo nepovolil).

Tip: Nechte si od nás zajímavé nabídky posílat e-mailem. V klidu si je prostudujte, až na to budete mít čas. Jak na to? Nechte si zobrazit nabídky ve vašem okrese a oboru a srolujte kousek dolů. Uvidíte tam okénko, kam zadáte e-mailovou adresu. Vyhovující nabídky vám začnou chodit samy:

2. Zjistili to. Co teď?

Jenže i když jste byli opatrní a hledali jen ve volném čase, možná se šéf přesto nějak domákl, že chcete skončit. Co v takovém případě dělat? Bohužel – univerzální radu nemáme. Pokud je ale se šéfem rozumná řeč, přiznejte to. Následným rozhovorem třeba zjistíte, že to, co vás štve, se dá řešit: přidáním peněz, příspěvkem na dopravu nebo změnou náplně práce.

» Šéf zjistil, že hledáte novou práci. Co na to říct?

3. Pomoc: šéf odmítá výpověď přijmout

„No ty ses zbláznila, ani náhodou. Zapomeň!“ Tak možná vypadá reakce šéfa, když mu řeknete, že chcete dát výpověď. V hlavě mu totiž běží ne zrovna příjemný scénář, jak za vás bude hledat náhradu a že potrvá, než se nováček zaučí.

Proto řekne, že vás prostě nepustí. Má na to právo? Určitě ne: nevolnictví bylo zrušeno už v roce 1781.
Pokud tedy chcete dát výpověď, zaměstnavatel nemá jinou možnost, než ji přijmout. Výpověď dejte vždy písemně, ústně daná totiž neplatí. Vytiskněte ji ve dvou kopiích, obě si nechte podepsat nadřízeným a jednu si schovejte.

A když se šéf pořád vzteká, že nepodepíše? Utíkejte s výpovědí na poštu a zašlete ji do firmy na dodejku. Pak jste krytí a šéf nemůže tvrdit, že nic nedostal. Dodejka je pádný „důkaz“ i v případě, že by šéf takový dopis odmítl převzít. Pošta totiž na obálce vyznačí, že adresát převzetí odmítl – ale byl k zastižení a dopis převzít mohl.

» Stáhnout vzor výpovědi

4. Když chcete odejít dohodou

Klasická výpověď je spojena s dvouměsíční výpovědní dobou. Odejít ale můžete i dříve dohodou – zaměstnavatel s ní však musí souhlasit. Rozmyslete si konkrétní termín a zeptejte se šéfa, jestli vás pustí. Lépe se vám bude vyjednávat, pokud do svého odchodu dokončíte nejdůležitější věci nebo pokud máte možnost práci rozdělit mezi kolegy, než nastoupí náhrada.

I tak ale zaměstnavatel může být proti a trvat na dvouměsíční výpovědní době. Nevzdávejte to ještě a zkuste najít kompromis: jaký termín by vyhovoval oběma? Pokud kompromis nenajdete, nezbude vám, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. To může být nepříjemné, zvlášť, když vás v nové práci potřebují co nejrychleji.

Bohužel ale není cesta, jak to obejít. Pokud přestanete chodit do práce a nastoupíte jinam, nynější zaměstnavatel vám napíše absence a může po vás soudně vymáhat náklady, které mu vaším náhlým odchodem vznikly. Což za to asi nestojí… Zkuste se proto domluvit v nové práci, jestli na vás chvíli počkají.

» Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

5. Kdy začne běžet výpovědní doba?

Dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet vždy od začátku nového měsíce. Příklad: Výpověď podáte do 31. srpna. Výpovědní doba poběží od 1. září do 31. října. Od 1. listopadu už tedy můžete nastoupit jinam.
A co když konec měsíce o den dva nestihnete a výpověď podáte třeba 2. září? Pak výpovědní doba začne běžet až od 1. října a uplyne 30. listopadu. Můžete se ale zkusit domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou, třeba k 31. říjnu.

» Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

6. Když chcete odejít, ale zatím váháte

Rozhoupat se ke změně práce nemusí být jednoduché, ani když vám nabízejí lepší mzdu. Čeká vás zase tříměsíční zkušebka a také nevíte, jak si sednete s lidmi… Jenže práci mění čas od času skoro každý. J e to normální věc. Teď navíc můžete vybírat z velkého počtu nabídek.

Držíme vám palce!

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz