Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Sbohem šéfe, jdu za lepším aneb Jak správně podat výpověď

Tipy a články: Sbohem šéfe, jdu za lepším aneb Jak správně podat výpověď

Plánujete změnu práce? Přečtěte si několik užitečných rad, jak správně podat výpověď a odejít z práce bez nervů.

11. 9. 2019

1. Jak vypadá ideální výpověď?

Řiďte se heslem: co je psáno, to je dáno. Správná výpověď musí být vždy písemná. Musí z ní být patrné, kdo ji dává, komu a kdy. Má obsahovat jak váš podpis, tak zaměstnavatele. Nejjednodušší bude, když si stáhnete vzor výpovědi. Výpověď si dvakrát vytiskněte a obě kopie si nechte od zaměstnavatele podepsat. Jedno lejstro je pro firmu, druhé si pečlivě uschovejte.

2. Kdy můžu výpověď podat?

Že se chystáte odejít, můžete v práci oznámit kdykoli. Své rozhodnutí nemusíte šéfovi zdůvodňovat. Výpověď můžete podat, i když jste na neschopence nebo na dovolené.

3. Jak dlouhá je výpovědní doba a kdy začíná?

Pokud se se šéfem nedomluvíte jinak, tak výpovědní lhůta trvá dva měsíce. Po doručení výpovědi začíná běžet od prvního dne nového měsíce.

  • Příklad: Když podáte výpověď do 30. září, začíná dvouměsíční lhůta běžet 1. října a končí 30. listopadu. Do nové práce tedy můžete nastoupit od 1. prosince.

3. Co když šéf odmítá přijmout výpověď?

Možná jste se setkali s tím, že nadřízený protestuje a vyhrožuje, že vás nepustí. Nemá na to právo! Zákon je na vaší straně. Šéf musí výpověď přijmout, ať se mu to líbí, nebo ne.

Když ji nechce podepsat, zajděte na poštu a pošlete výpověď do práce doporučeně s dodejkou. Budete mít v ruce nezvratitelný důkaz, že jste ji skutečně odeslali.

Pozor však na to, že výpovědní doba se počítá až ode dne doručení. Nerozhoduje tedy datum na poštovním razítku, ale okamžik, kdy se výpověď dostane k zaměstnavateli. Nemusí to být jen k rukám přímého nadřízeného, ale třeba na podatelnu.

  • Tip Prace.cz: Pokud chcete podat výpověď, začněte to v práci řešit nejlépe pár pracovních dní před koncem daného měsíce, ať máte rezervu.

4. Chci odejít dřív než za dva měsíce. Jde to?

Jestli potřebujete skončit dříve než za dva měsíce, musíte se domluvit s nadřízeným. Záleží jen na něm, zda na dohodu o rozvázání pracovního poměru přistoupí. Můžete jít štěstí naproti a pomoci šéfovi se sháněním náhrady, zaučit nováčky nebo dokončit nejdůležitější úkoly.

Pokud chcete odejít dohodou, hledejte se šéfem kompromis. Těžko lze očekávat, že vás pustí ze dne na den. Když ale navrhnete rozumný termín, je velká šance, že se domluvíte. Ne nadarmo je dohoda jedním z nejčastějších způsobů ukončení pracovního poměru. Nezapomeňte, že se také uzavírá písemně.

A co když šéf nechce na dohodou přistoupit? Bohužel, to je jeho právo. Pak vám nezbývá, než podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

» Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

5. Co hrozí, když nedodržím výpovědní dobu?

Může se stát, že už máte domluvenou novou práci, kde potřebují, abyste nastoupili co nejrychleji. Zároveň vás brzdí dvouměsíční výpovědní doba v původním zaměstnání. Co teď?

Trucovat se nevyplácí. Pokud přestanete do stávající práce chodit, může po vás firma vymáhat náhradu škody, například za najmutí externích zaměstnanců nebo za zpoždění výroby. Může se to tedy nepříjemně prodražit.

» 3 věci, které hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

6. Mám nárok na podporu, když odcházím sám?

Ať už jste odešli dohodou, nebo podali výpověď, na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců.

Výše podpory však závisí na příčinách vašeho odchodu. Pokud odejdete sami bez takzvaných závažných důvodů, úřad práce vám bude vyplácet 45 % předchozích průměrných příjmů.

Jestliže se jednalo o závažné důvody jako péče o dítě, stěhování a podobně, tak dostanete podporu v plné výši (60 % předchozích příjmů). Podmínkou však je výslovné uvedení konkrétního důvodu odchodu v dohodě, respektive ve výpovědi.

» Co vás čeká na úřadu práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz