Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Sbohem šéfe, jdu za lepším aneb Jak správně podat výpověď

Tipy a články: Sbohem šéfe, jdu za lepším aneb Jak správně podat výpověď

Plánujete změnu práce? Ideálně tak, abyste od nového roku už mohli být jinde? Potom je nejlepší doba začít to řešit. Pokud totiž stihnete podat výpověď do konce října, dvouměsíční výpovědní doba vám uplyne přesně 31. prosince. Přečtěte si několik užitečných rad, jak správně podat výpověď a odejít z práce bez zbytečných nervů.

1. Jak vypadá ideální výpověď?

Řiďte se heslem, co je psáno, to je dáno. Správná výpověď musí být vždy písemná. Musí z ní být patrné, kdo ji dává, komu a kdy. Musí obsahovat jak váš podpis, tak zaměstnavatele. Nejjednodušší bude, když si stáhnete vzor výpovědi.

Výpověď si dvakrát vytiskněte a oba dokumenty si nechte od zaměstnavatele podepsat. Jedno lejstro je pro firmu, druhé si pečlivě uschovejte.

2. Kdy můžu výpověď podat?

Že se chystáte odejít, můžete v práci oznámit kdykoli. Své rozhodnutí nemusíte šéfovi zdůvodňovat ani se složitě obhajovat. Výpověď můžete podat, i když jste zrovna na neschopence.

3. Jak dlouhá je výpovědní doba a kdy začíná?

Pokud se se šéfem nedomluvíte jinak, tak výpovědní lhůta trvá dva měsíce. Po doručení výpovědi se začíná počítat od prvního dne následujícího měsíce.

  • Příklad: Když podáte výpověď do 31. října 2017, začíná dvouměsíční lhůta běžet od 1. listopadu a končí 31. prosince. Nastoupit do nové práce tedy můžete od 1. ledna 2018.

» Aktuální nabídky práce: podívejte se na ně

3. Co když šéf nechce přijmout výpověď?

Možná jste se setkali s tím, že nadřízený protestuje a vyhrožuje vám, že vás nepustí. Nemá na to však právo. Zákon je na vaší straně. Šéf musí vaši výpověď přijmout. Ať se mu to líbí, nebo ne.

Když ji nechce podepsat, tak zajděte na poštu a pošlete výpověď do práce doporučeně s dodejkou. Budete mít v ruce nezvratitelný důkaz, že jste ji šéfovi skutečně předali.

Pozor však na to, že výpovědní doba se počítá až ode dne doručení. Nerozhoduje tedy datum na poštovním razítku, ale okamžik, kdy se výpověď dostane k zaměstnavateli takříkajíc „na stůl“.

  • Tip Prace.cz: Pokud chcete podat výpověď, začněte to v práci řešit nejlépe pár dní před koncem daného měsíce, ať máte rezervu. Nechávat to na úplně poslední možný pracovní den může být trochu riskantní.

4. Chci odejít dřív než za dva měsíce. Jde to?

Jestli potřebujete ukončit pracovní poměr dříve než za dva měsíce, musíte se domluvit s nadřízeným. Záleží jen na něm, zda na takzvanou dohodu o rozvázání pracovního poměru přistoupí. Můžete jít štěstí naproti a pomoci šéfovi se sháněním náhrady, zaučit nováčky nebo dokončit nejdůležitější úkoly.

Pokud chcete odejít dohodou, hledejte se šéfem kompromis. Těžko lze očekávat, že vás pustí ze dne na den. Když ale navrhnete rozumný termín, je velká šance, že se domluvíte. Ne nadarmo je dohoda jedním z nejčastějších způsobů ukončení pracovního poměru. Nezapomeňte, že se také uzavírá písemně.

A co když šéf nechce na dohodou přistoupit? Bohužel, to je jeho právo. Pak vám nezbývá, než podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

» Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil na dohodu

5. Co mi hrozí, když nedodržím výpovědní dobu?

Může se stát, že už máte domluvenou novou práci, kde potřebují, abyste nastoupili co nejrychleji. Zároveň vás brzdí dvouměsíční výpovědní doba v původním zaměstnání. Co teď?

Trucovat se nevyplácí. Pokud přestanete do stávající práce chodit, může po vás firma vymáhat náhradu škody, například za najmutí externích zaměstnanců nebo za zpoždění výroby. Může se to tedy nepříjemně prodražit.

  • Tip Prace.cz: Zkuste problém vyřešit z druhé strany a domluvit se s novým zaměstnavatelem na pozdějším nástupu.

» 3 věci, které hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

6. Mám nárok na podporu, když podám výpověď sám?

Nemusíte se bát. Ať už jste odešli dohodou, nebo podali jednostrannou výpověď, na podporu v nezaměstnanosti máte nárok. Její výše ale závisí na příčinách vašeho odchodu.

Pokud odejdete sami bez takzvaných závažných důvodů, úřad práce vám bude vyplácet 45 % vašich předchozích průměrných příjmů.

Jestliže se jednalo o závažné důvody jako péče o dítě, stěhování a podobně, tak dostanete podporu v plné výši (60 % předchozích příjmů). Podmínkou však je výslovné uvedení konkrétního důvodu odchodu v dohodě, respektive ve výpovědi.

» Co vás čeká na úřadu práce

Jan Hruška

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz